Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Kontrola drogowa. Odłączył niesprawne hamulce

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / GITD

Fot. GITD Dwa spośród sześciu kół naczepy w ogóle nie hamowały. Zablokowały się, więc kierowca odłączył siłowniki hamulcowe od układu pneumatycznego. Pojazd z niebezpiecznymi usterkami wycofali z ruchu inspektorzy dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

Fot. GITDNiedaleko granicy z Czechami patrol ITD z Kłodzka zatrzymał do rutynowej kontroli zestaw. W trakcie oględzin stanu technicznego pojazdów uwagę inspektorów zwróciły zardzewiałe tarcze hamulcowe przy dwóch kołach naczepy. Stan tych tarcz świadczył, że praca zacisków i klocków hamulcowych nie jest prawidłowa.

Gdy inspektor dostał się pod naczepę okazało się, że siłowniki hamulcowe przy dwóch kołach odłączono od układu pneumatycznego. Z kolei przewody układu zaciśnięto tzw. „trytytkami”, żeby uniemożliwić wypływ powietrza. Kierowca poinformował, że kilka dni wcześniej doszło do awarii – hamulce zablokowały dwa z sześciu kół naczepy. Postanowił dokonać niebezpiecznej przeróbki układu hamulcowego, aby dojechać na czas do miejsca rozładunku towaru. W trakcie dalszej kontroli stanu technicznego zauważono również pękniętą tarczę hamulcową przy jednym z kół naczepy.

Redakcja poleca: Kodeks drogowy. Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu

Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny niesprawnej naczepy i wydali zakaz jej dalszej jazdy. Pojazd skierowano na parking strzeżony do momentu naprawy usterek. Kierowcę ukarano mandatem. Wobec przewoźnika drogowego będzie wszczęte postępowanie administracyjne. Grozi mu kara pieniężna.

Zobacz także: Nissan Qashqai trzeciej generacji

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości