Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Kontrola drogowa. Ogólnopolska akcja Inspekcji Transportu Drogowego

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / GITD

Fot.GITD Wraz z pierwszym szkolnym dzwonkiem rusza akcja Inspekcji Transportu Drogowego „Bezpieczna droga do szkoły”. Inspektorzy ITD sprawdzają m.in. stan techniczny autobusów, którymi do szkoły dojeżdżają uczniowie. W szkołach i przedszkolach prowadzone będą też zajęcia z bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Bezpieczny szkolny autobus

Stan techniczny autobusu, uprawnienia kierującego i jego stan trzeźwości – na te elementy zwracają m.in. uwagę inspektorzy w trakcie kontroli autobusów szkolnych. Działania są prowadzone na terenie całego kraju przez inspektorów z 16 wojewódzkich inspektoratów transportu drogowego. Czynności są prowadzone zazwyczaj w pobliżu szkół w godzinach porannych po dowiezieniu dzieci na zajęcia lekcyjne.

Kontrole autobusów szkolnych prowadzone są również na wniosek rodziców, opiekunów, nauczycieli. Wystarczy skontaktować się z właściwym terytorialnie Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie

„Bezpieczna droga do szkoły 2018” w liczbach

Blisko 1400 autobusów szkolnych tylko we wrześniu ubiegłego roku skontrolowali inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Inspektorzy zatrzymali ponad 100 dowodów rejestracyjnych. Wydano 28 zakazów jazdy, co stanowi 2% ogólnej liczby kontroli. W związku ze stwierdzonymi naruszeniami, na kierowców nałożono blisko 60 mandatów karnych. Wszyscy skontrolowani kierowcy byli trzeźwi.

Wyniki kontroli wskazują, że wciąż po polskich drogach jeżdżą autobusy szkolne, które dawno już powinny być wycofane z ruchu. Wzmożone kontrole inspektorów, szczególnie tuż po rozpoczęciu roku szkolnego, są więc niezbędne aby poprawić bezpieczeństwo przewozu dzieci do szkół i ich powrotów do domów.

Bezpieczna droga do szkoły z ITD – działania edukacyjne

Inspekcja prowadzi nie tylko kontrole szkolnych autobusów, ale dba o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego prowadząc cykliczne zajęcia edukacyjne w szkołach i przedszkolach. Udział w zajęciach umożliwia dzieciom zdobycie m.in. umiejętności właściwego zachowania się na drodze z zastosowaniem podstawowych przepisów ruchu drogowego i zasad bezpieczeństwa obowiązujących niechronionych uczestników ruchu drogowego (m.in.: zasady poruszania się pieszych, stosowanie elementów odblaskowych, znajomość znaków drogowych). Natomiast praktyczne umiejętności dzieci zdobywają w trakcie zajęć na terenie mobilnego miasteczka ruchu drogowego imitującego drogową rzeczywistość.

Zajęcia mają charakter interaktywny, a w ich trakcie wykorzystywane są materiały dydaktyczne w postaci filmów komiksowych z serii „Przygody Krokodylka Tirka”, multimedialne prezentacje, książeczki tematyczne i komiksy, maskotki animacyjne, gry planszowe oraz pojazdy służbowe Inspekcji Transportu Drogowego. Placówki szkolne otrzymują od Inspekcji zestawy elementów odblaskowych.

Zobacz także: Testujmy Skodę Kamiq - najmniejszego SUV-a Skody

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości