Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Kontrola drogowa. Policja zakupi nowe radiowozy. Także nieoznakowane

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Adrian Kuźmiuk W ramach dwóch projektów policyjna flota samochodowa zostanie wzmocniona o 53 pojazdy dla policyjnych Ekip Techniki Drogowej i Ekologii oraz 100 nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami.

W 53 nowoczesnych pojazdach, które otrzyma policja, zostaną zastosowane rozwiązania, które pozwolą na skuteczne sprawdzanie stanu technicznego pojazdów. Będą to m.in. analizator spalin, dymomierz, miernik przepuszczalności światła czy sonometr. W Polsce nadal zły stan techniczny pojazdów jest również jedną z przyczyn wypadków drogowych. Sprzęt, który trafi do polskich policjantów, sprawi, że pojazdy, które nie spełniają norm technicznych i ekologicznych, zostaną wyeliminowane z ruchu. Tym samym, nie będą stwarzać zagrożenia dla innych.

Zakup 100 nowoczesnych nieoznakowanych radiowozów to również odpowiedź polskiej Policji na rosnącą liczbę "szybkich" pojazdów na polskich drogach. Warto przypomnieć, że niedostosowanie prędkości do warunków ruchu to najczęstsza przyczyna wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Dzięki nowym radiowozom wyposażonym w wideorejestratory, policjanci będą mogli jeszcze skuteczniej eliminować z ruchu kierowców, którzy m.in. nadmiernie przekraczają dopuszczalną prędkość. Pojazdy te będą wykorzystywane do kontroli dynamicznej i statycznej uczestników ruchu.

Zobacz także: Ford Mustang Mach-E GT w naszym teście

Wideorejestrator, który jest integralną częścią radiowozu umożliwia m.in. ciągłą rejestrację zdarzeń w ruchu drogowym. Z kolei wewnątrz radiowozu funkcjonariusze w komfortowych warunkach przeprowadzą niezbędne czynności służbowe takie jak kontrola dokumentów, sprawdzenie osób i pojazdów w bazach danych czy będą mogli sporządzić dokumentację.

Bezpieczeństwo ruchu drogowego jest jednym z celów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Centrum Unijnych Projektów Transportowych wspiera działania m.in. Komendy Głównej Policji, Komendy Stołecznej Policji, w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Łączna wartość dwóch projektów to 55,4 mln zł. 46,3 mln zł to dofinansowanie w ramach środków z Unii Europejskiej. Pozostała kwota będzie pochodziła z budżetu państwa.

Zobacz także: Kia Sorento 1.6 T-GDI PHEV 265 KM. Prezentacja modelu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.
  • B.C. (gość)

    No rewelacja nowe radiowozy nieoznakowane...Bardzo się cieszę. Normalnie Orłel . Państwo policyjne. Ale dobrze ,niech mój naród durny odczuje zamordyzm i rąbanie na kasie , może wtedy zastanowią się przy wyborach czy za Tuska przypadkiem lepiej się nie żyło :)

  • Gosc11 (gość)

    No ładnie za 100mln zł 152 radiowozy czyli jakieś 666000zl za szt. Kiedyś kia ceed wystarczyła a teraz co? Zwykly Kowalski moze pomarzyć o takim aucie ale z naszych podatkow im nie szkoda wydać lekka reka takie pieniądze. Oby kiedyś ktoś was rozliczył za takie przekręty.

  • alenr (gość)

    I kupią bardzo szybkie pojazdy w których będzie zamontowany badziewny Videorapid 2A którego impulsator podaje sygnał co 1 s a pomiar przy prędkości 100 Km/h = 3,6 s. Czyli równie dobrze może to być rzeczywisty czas pomiaru 4,1 s = 87 Km/h i 3,1 s = 116 Km/h. A ustawa mowi błąd pomiaru nie więcej niż +/- 3 Km/h. Dokładając do tego pomiar na dystansie 100 m z odleglosci 300 - 400 m co jest nagminne, bez urządzenia typu dalmierz na pokladzie tylko na ,,widzimisię'' funkcjonariusza daje duże możliwości zarabiania na nowiutkie .... . No właśnie dlaczego w Lubinie wybrano Skodę a nie BMW ? I dlaczego specyfikacja w nowym zamowieniu Policji jest tak skonstruowana że BMW wypadło ???

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości