Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Kontrola drogowa. Posypały się mandaty. Jakie naruszenia ujawniono?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / GITD

Fot. GITD Kierowcy zostali ukarani mandatami. Znacznie surowsze konsekwencje finansowe grożą firmom transportowym.

W nocy, z niedzieli na poniedziałek (3-4 listopada) inspektorzy dolnośląskiej ITD przeprowadzili na drogach powiatów legnickiego i jaworskiego akcję nakierowaną na czas pracy. W sumie skontrolowano 17 ciężarówek. Inspektorzy wykryli 4 przypadki fałszowania zapisów danych w tachografach.

Na ekspresowej „trójce” zatrzymano dwa 40-tonowe zestawy pojazdów, które jechały w kierunku Zgorzelca. Po doprowadzeniu ciężarówek do bezpiecznego miejsca postoju, inspektorzy sporządzili wydruki z tachografów cyfrowych. Po analizie danych okazało się, że czas jazdy zaczął być rejestrowany w pamięci urządzeń dopiero od momentu dania kierowcom sygnału do zatrzymania przez ITD. Ponadto jeden z kierujących prowadził pojazd bez karty włożonej do slotu tachografu. Prowadzący twierdzili, że wyjechali z bazy firmy oddalonej od miejsca kontroli ITD o ok. 64 km. Na wydruku jednego z kierowców tymczasem zostało zarejestrowane 8 km, a u drugiego zaledwie 4 km przebytej drogi. Kontrola zainstalowanych w pojazdach najnowszych modeli tachografów wykazała, że zmieniono ich oprogramowanie. Odpowiednia kombinacja przycisków urządzenia umożliwiała rejestrowanie rzekomego odpoczynku podczas rzeczywistej jazdy pojazdem. Ciężarówki wyprodukowane w 2017 i 2018 roku należały do tego samego przedsiębiorcy realizującego przewozy z Polski do Niemiec. Obaj kierowcy nie przyznali się do fałszowania zapisów danych w tachografie.

Zobacz także: Czy można nie płacić OC kiedy auto tylko stoi w garażu?

Kolejny zatrzymany samochód przewoził ładunek z okolic Jeleniej Góry do Holandii. W tym przypadku kierujący rejestrował swoje aktywności na karcie kolegi. Mężczyzna tłumaczył inspektorom, że ujawniona nieprawidłowość wyniknęła z jego pomyłki. Z kolei kierowca przewożący ciężarówką 26 ton kukurydzy do Niemiec prowadził pojazd bez karty zalogowanej do tachografu cyfrowego. Twierdził, że zapomniał włożyć kartę do urządzenia rejestrującego.

W związku ze stwierdzonymi naruszeniami przepisów transportowych, ITD wszczęła postępowania administracyjne wobec przewoźników drogowych w sprawie nałożenia kar pieniężnych. Dwóch kierowców ukarano mandatami. Wobec dwóch kolejnych skierowano wnioski do sądu o ich ukarania, ponieważ nie przyznali się do winy i odmówili przyjęcia mandatów. Działania w przedmiocie stwierdzonych naruszeń prowadzi także legnicka policja, którą inspektorzy poinformowali o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez kierujących.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • daniel (gość)

    kierowcy mają przerąbane, wiecznie jakieś kontrole itd....mają do dyspozycji Yanosika ale jak widać nadal lubią ryzyko :D

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości