Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Kontrola drogowa. Rozpoczęła się specjalna akcja ITD

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. ITD W Polsce rozpoczął się okres ferii zimowych. Inspekcja Transportu Drogowego zapowiada, że przez cały ten czas będzie kontrolować stan techniczny autokarów, a także stan prowadzących. Pod inspekcyjną lupą będzie również prędkość.

W pierwszej kolejności przerwę w nauce mają uczniowie i nauczyciele z województw śląskiego, pomorskiego, podkarpackiego, lubelskiego i łódzkiego. Należy się spodziewać wzmożonego ruchu na drogach dojazdowych do popularnych miejsc zimowego wypoczynku. Dlatego Inspekcja Transportu Drogowego zainaugurowała kolejną odsłonę akcji „Bezpieczny autokar”.

Wzmożone kontrole autokarów będą się odbywały do ostatniego dnia ferii (ostatecznie zakończą się 23 lutego). Inspektorzy sprawdzą stan techniczny, m.in. układ hamulcowy, kierowniczy, stan ogumienia i oświetlenie, czyli te elementy, które decydują o bezpiecznej podróży. ITD zbada także stan kierowców. Prowadzący muszą być trzeźwi i wypoczęci. Tymczasem w wakacje 2019 r. to naruszenia czasu pracy były najczęstszymi przyczynami mandatów, którymi karano kierowców autokarów.

ITD przypomina, że dziennie kierowca może prowadzić maksymalnie przez 10 godzin i to dwa razy w tygodniu. W pozostałe dni nie może być dłużej za kierownicą niż 9 godzin, a po 4,5 godzinach jazdy musi zrobić obowiązkową, 45-minutową przerwę.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Podczas ferii sprawdzane będą również samochody osobowe. Prędkość aut kontroluje m.in. system fotoradarowy, zarządzany przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. To 432 fotoradary w całym kraju, 30 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości i 20 urządzeń, które wyłapują kierowców wjeżdżających na skrzyżowaniu na czerwonym świetle.

Patrole inspekcyjne będą obecne w stałych punktach kontroli (szczegółowy wykaz w załączonym pliku - punkty będą czynne w województwach, w których akuatlnie odbywają się ferie), a także na trasach szybkiego ruchu. Możliwe będą także kontrole po uprzednim, wcześniejszym zgłoszeniu np. rodziców, opiekunów.

Podczas ubiegłorocznych ferii zimowych inspektorzy ITD skontrolowali prawie 1100 autokarów. Kontrola blisko 50 pojazdów zakończyła się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. W ośmiu przypadkach konieczne było wydanie zakazu jazdy. Na kierowców nałożono 250 mandatów karnych.

Zobacz także: To musisz wiedzieć o akumulatorze

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • smerf (gość)

    siła Yanosika jest wielka, wiec widzimy się na drodze miśki

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości