Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Kontrola drogowa. Rząd szykuje kolejne zmiany m.in. w mierzeniu prędkości

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Lucyna Nenow Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego. Co to w praktyce oznacza dla kierowców?

Jedną ze zmian jest zobowiązanie policjantów korzystających z przyrządów pomiarowo-kontrolnych do używania ich zgodnie z przepisami metrologicznymi oraz instrukcją obsługi. Dotychczas była mowa tylko tylko o użytkowaniu urządzeń w warunkach określonych w instrukcji.

Wątpliwości budzi m.in. laserowy miernik prędkości LTI 20/20 TrueCam. Instrukcje dotyczące używania sprzętu na stronie polskiego i amerykańskiego importera różnią się. Różnice występują np. jeśli chodzi o zakres temperatur w jakich można korzystać ze sprzętu. Strona polskiego przedstawiciela producenta podaje, że można z niego korzystać przy temperaturze od -30 do +60 stopni Celsjusza, natomiast amerykański importer twierdzi, że zakres ten wynosi od -10 do +60 stopni Celsjusza. Strona polskiego przedstawicielstwa podaje, że funkcja "Weather" pozwala "wykrywać przekroczenia prędkości podczas opadów deszczu, śniegu, przy niewielkim zamgleniu oraz przez szybę radiowozu". Amerykanie nie odnoszą się do pomiarów dokonywanych przez szybę.

Zobacz także: Używane BMW X5. Czy warto kupić?

Przedstawiony projekt zakłada, że w przypadku prowadzenia akcji mających na celu wytypowanie kierowców jadących pod wpływem alkoholu czy narkotyków, policjant nie będzie musiał każdorazowo przedstawiać się kierowcy. Kierujący będzie mógł poprosić go o wylegitymowanie się

W przepisach ma zostać także wyrażone wprost zezwolenie na zaparkowanie radiowozu w miejscu obowiązywania zakazu na czas prowadzenia działań kontrolnych.

Główna część rozporządzenia ma wejść w życie 7 listopada 2019 r.

Zobacz także: Porsche Macan w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Gość (gość)

    Cytat: "W przepisach ma zostać także wyrażone wprost zezwolenie na zaparkowanie radiowozu w miejscu obowiązywania zakazu na czas prowadzenia działań kontrolnych." Gorszej głupoty już nie dało się wymyślić! Po to są przepisy by je przestrzegać a nie tworzyć świętą kastę a później mamy to co mamy. Ze policja zamiast pilnować spokoju i bezpieczeństwa mając społeczne poparcie i szacunek to jest obrażana i nikt nie chce tam służyć. A ci co jeszcze pracują są beznadziejni....

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości