Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Kontrola drogowa. Tachograf z niedozwolonym oprogramowaniem

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. GITD Jeden z najbardziej zaawansowanych sposobów manipulacji tachografu ujawnili funkcjonariusze dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego podczas kontroli ciężarówki na ekspresowej „trójce”. W samochodach należących do tego przewoźnika inspektorzy wykrywali już wcześniej zabronione urządzenia, które służyły do fałszowania zapisów czasu pracy kierowców.

Ciągnik siodłowy i naczepę należące do polskiego przedsiębiorcy zatrzymał patrol ITD we wtorek (23 lutego) na ekspresowej „trójce” w pobliżu Legnicy. Kontrola prawidłowości działania tachografu zainstalowanego w ciężarówce ujawniła nieuprawnioną ingerencję w oprogramowanie urządzenia. Użycie specjalnej kombinacji przycisków na tachografie umożliwiało rejestrowanie rzekomego odpoczynku kierowcy w trakcie jazdy. Dzięki temu kierowca mógł znacznie dłużej jeździć i ukrywać popełniane naruszenia norm czasu pracy.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Na uwagę zasługuje fakt, że w 2017 i 2020 r. inspektorzy ujawnili mniej skomplikowane manipulacje tachografów w dwóch innych ciężarówkach należących do tego samego przewoźnika.

Ostatnia kontrola drogowa zakończyła się wizytą w serwisie tachografów oraz wszczęciem postępowania administracyjnego wobec krajowego przedsiębiorcy. Za wyposażenie pojazdu w niedozwolony wyłącznik tachografu przewoźnikowi grozi kara pieniężna. O możliwości popełnienia przestępstwa zostali poinformowani funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy.

Zobacz także: Tak prezentuje się Rolls-Royce Cullinan

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości