Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Kontrola drogowa. Za to można stracić dowód rejestracyjny

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / GITD

Fot. GITD Znaczne zużycie opony na osi kierowanej ciężarówki przewożącej łatwopalny gaz ujawnili funkcjonariusze mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. W kabinie pojazdu nie działał także wyłącznik główny zasilania – nie odcinał dopływu prądu z akumulatorów. Nieprawidłowy przewóz gazu wstrzymano.

Zestaw z cysterną, należący do polskiej firmy transportowej, zatrzymał patrol z oddziału warszawskiego ITD na krajowej „dwójce” koło Kałuszyna. Ciężarówka przewoziła łatwopalny gaz skroplony izobutan (UN 1969) z Białorusi do Polski.

W trakcie kontroli stanu technicznego pojazdów inspektorzy ujawnili niebezpieczną usterkę w ciągniku siodłowym. Opona po lewej stronie na osi kierowanej miała znacznie zużyty bieżnik. Widoczny był już stalowy kord. Opona w takim stanie mogła w każdej chwili „wystrzelić” podczas jazdy i doprowadzić do wypadku drogowego. Kontrola ciągnika siodłowego i jego obowiązkowego wyposażenia ujawniła jeszcze jedną nieprawidłowość. Umiejscowiony w kabinie wyłącznik główny zasilania nie działał poprawnie – nie odcinał dopływu prądu. W takiej sytuacji pojazd nie spełniał wymogów zapisanych w międzynarodowej umowie ADR.

Zobacz także: Czy można nie płacić OC kiedy auto tylko stoi w garażu?

Z powodu stwierdzonych nieprawidłowości inspektorzy ITD zatrzymali dowód rejestracyjny ciągnika siodłowego oraz wydali zakaz jego dalszej jazdy z miejsca kontroli. Wobec przewoźnika drogowego wszczęto postępowania wyjaśniające. Przedsiębiorcy grozi kara w łącznej wysokości 4 tys. 500 zł.

 Zobacz także: Tak prezentuje się nowy model Skody

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości