Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Kontrola drogowa. Zamiast mięsa przewoził paliwo

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / GITD

Fot. GITD Ukryty przewóz towaru podlegającego przepisom celno-skarbowym i umowy ADR zatrzymał patrol lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

Na drodze krajowej nr 92 w Wilkowie koło Świebodzina inspektorzy ITD zatrzymali do rutynowej kontroli zespół pojazdów należący do polskiej firmy. Kierowca okazał dokument przewozowy, z którego wynikało, że przewozi mięso z Danii do Polski. Inspektorzy postanowił zweryfikować, co znajduje się w przestrzeni ładunkowej naczepy i jak zabezpieczono przewożony towar przed możliwością zmiany miejsca położenia podczas jazdy. W chłodni zamiast mięsa były duże pojemniki z paliwem. Kierowca nie posiadał numeru SENT potwierdzającego zgłoszenie wykonywanego przewozu do odpowiedniego systemu elektronicznych usług skarbowo-celnych. Ukryty transport paliwa wykonywany był także z pominięciem przepisów regulujących przewóz towarów niebezpiecznych (ADR). Inspektorzy ITD wezwali na miejsce kontroli drogowej funkcjonariuszy Policji i Krajowej Administracji Skarbowej, którzy zatrzymali kierowcę i ciężarówkę do dalszych czynności wyjaśniających.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

W trakcie kontroli ciężarówki z naczepą inspektorzy ITD ujawnili również kilka innych naruszeń przepisów transportowych. Zespół pojazdów z ładunkiem przekraczał dopuszczalną masę całkowitą (40 ton) - ważył 42,1 tony. Naczepa miała również nieważne od 31 sierpnia tego roku badania techniczne. W trakcie analizy danych z tachografu cyfrowego inspektorzy ujawnili, że pojazd w określonym czasie był prowadzony bez karty kierowcy w tachografie. Inspektorzy ITD ukarali kierowcę mandatami za wykryte naruszenia, a także wszczęli postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej na przewoźnika.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Michał (gość)

    Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu. https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości