Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód zimą

Kontrola przed zimą

Data publikacji: Autor: Sebastian Imielski

 Odpowiednie przygotowanie samochodu do zimy jest ważne zarówno w kontekście bezpieczeństwa, jak i komfortu kierowcy.

- Podstawową sprawą jest oczywiście wymiana opon na zimowe, o których zaletach większość kierowców zdążyła się już przekonać w poprzednich sezonach - mówi Tomasz Szromnik, właściciel firmy CNF Rapidex, specjalizującej się w kompleksowej naprawie felg i ogumienia - Niewielu jednak właścicieli pojazdów pamięta o kontroli stanu opon i stopnia ich zużycia. Opona zimowa powinna być używana maksymalnie przez 5 lat. Później jakość gumy spada, co sprawia, iż traci ona swoje właściwości. Ocenę stanu opon najlepiej pozostawić fachowcom.

Kontroli i przeglądowi poddane powinny zostać również felgi. Wielu właścicieli pojazdów używa zimą efektownych felg aluminiowych.

- Felga aluminiowa nie jest przystosowana do użytkowania w warunkach zimowych - tłumaczy Tomasz Szromnik. - Jest ona narażona na uszkodzenia, głównie ze względu na możliwość poślizgu pojazdu i uderzenia np. w krawężnik. Koszty naprawy felgi aluminiowej są dość wysokie. Inną istotną sprawą jest możliwość uszkodzenia felgi poprzez działanie środków chemicznych, głównie soli, którą posypywane są zimą drogi. Powłoka lakiernicza felgi aluminiowej jest mało odporna na tego typu oddziaływanie, a nie ma na rynku środków, które mogłyby felgę skutecznie zabezpieczyć. Doradzałbym więc stosowanie w okresie zimowym felg stalowych, które są bardziej odporne na chemię, a koszty ich naprawy są o wiele niższe.

Kontrola stanu kół i ogumienia to jednak jedynie niewielki procent ogólnej kontroli pojazdu, dlatego uruchomiliśmy w naszej firmie stację obsługi, dzięki której jesteśmy w stanie kompleksowo sprawdzić pojazd i dokonać szybkich napraw - dodał Tomasz Szromnik.

Przechowywanie opon
Tomasz Szromnik, właściciel firmy CNF Rapidex
- Podejmując temat wymiany opon sezonowych należy również wspomnieć o odpowiednich warunkach ich przechowywania, co ma duży wpływ na dalszą eksploatację. Przechowywanie w wilgotnym i ciasnym miejscu, szczególnie przez długi okres np. kilku lat sprawia, że później przydatność takiej opony jest znikoma. Przed zakupem opon radzę sprawdzić datę ich produkcji, która wybita jest na boku opony. Pierwsze dwie cyfry oznaczają tydzień produkcji, kolejne dwie rok. Odradzam zakup opon starszych niż pięć lat. Sprawdzenie daty produkcji polecam szczególnie przy wszelkiego rodzaju atrakcyjnych promocjach. Jeśli chodzi o przechowywanie opon to wiele firm posiada w ofercie taką usługę.

Fot. Robert Kwiatek

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości