Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Kontrolować obroty silnika

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

Fot. R. Polit: Kontrolowanie obrotów pozwala na optymalne wykorzystanie możliwości silnika i oszczędną jazdę. Warto korzystać z obrotomierza! Wskazania obrotomierza informują kierowcę czy jedzie oszczędnie i czy może bezpiecznie wyprzedzać wolniej jadący pojazd.

Silniki samochodowe pracują w bardzo szerokim zakresie prędkości obrotowych - od prędkości biegu jałowego do obrotów maksymalnych. Rozpiętość między obrotami minimalnymi i maksymalnymi wynosi często 5-6 tysięcy. W tym zakresie występują różne obszary, które kierowca powinien stosunkowo łatwo zidentyfikować. Fot. R. Polit: Kontrolowanie obrotów pozwala na optymalne wykorzystanie mo¿liwo¶ci silnika i oszczêdn± jazdê. Warto korzystaæ z obrotomierza!

 

Jest zakres prędkości ekonomicznych, przy których zużycie paliwa jest najniższe, są prędkości, przy których silnik uzyskuje najwyższą moc, wreszcie jest bariera, której przekraczać nie można. Kierowca świadomie prowadzący pojazd powinien znać te wielkości i aktywnie je wykorzystywać, co m.in. pozwala zoptymalizować zużycie paliwa.

 

Wskazania obrotomierza informują kierowcę, w jakim zakresie obrotów znajduje się silnik, czy jedziemy oszczędnie, czy też możemy bezpiecznie wyprzedzać wolniej jadący pojazd.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • glubul (gość)

    Artykuł pozbawiony jest wartości.Nie podaje żadnych konkretnych informacji tylko slogany.Cytuję "Jest zakres prędkości ekonomicznych, przy których zużycie paliwa jest najniższe"- odkrycie Ameryki,gdyby artykuł coś wnosił byłoby podane jakie to wartości. A tak mówi się tylko o rzeczach że isnieją

  • andy (gość)

    bez komentarza zgadzam sięj/w

  • Speed58 (gość)

    A ja jestem przekonany,że artykuł spełnia swoje zadania i informuje o zasadach działania oraz możliwościach wykorzystania tych wskazań w praktyce.Co do wartości skutecznych dla użytkownika,to musicie wpierw zweryfikować czym jeździcie i to dopiero jest podstawa do wyliczeń odpowiednich obrotów do konkretnych sposobów jazdy.Czy to oszczędnościowo,czy sportowo,gdzie spalanie nie ma dla was znaczenia.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości