Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Korki w Lubuskiem. Którędy je omijać

Data publikacji: Autor: gazeta.lubuska

Korki w Lubuskiem. Którędy je omijać Aż 18 km miał w niedzielę korek przed Skwierzyną na krajowej „trójce”. - Trudno nie stracić nerwów, gdy stoi się ponad trzy godziny - wściekali się kierowcy. Fatalnie było też na „dwójce”. Ale zatory można ominąć. Podpowiadamy, którędy.

Fakt, trzeba nadłożyć kilometrów i przygotować się na jazdę drogami w nieco gorszym stanie technicznym. Ale przynajmniej nie zmarnujemy czasu na stanie w korku czy wleczenie się w żółwim tempie, zderzak w zderzak. A tak było w weekend. Krajowa „trójka” zakorkowana w kilku miejscach. Powód? Remonty dróg u naszych sąsiadów z woj. zachodniopomorskiego.

 

Zobacz mapę z trasami alternatywnymi do krajowej "trójki"

 

- No i to nieszczęsne rondo w Skwierzynie... - dodaje Roman Tomaszek, kierowca z Gorzowa. - Co weekend jest z nim problem. Kierowcy hamują, przepuszczają innych, robi się zator. A jeśli dołożymy wymianę turnusów nad morzem, to problem gotowy.

 

- Drogowcy, policjanci, politycy... Wszyscy apelują do nas o cierpliwość, bo drogi są budowane. I bardzo dobrze. Ale trudno nie stracić nerwów, kiedy w upalnym słońcu stoi się ponad trzy godziny w korku. Aż nie chce się jeździć - dorzuca Andżelika Nejman z okolic Nowej Soli.

 

O problemach wiedzą wszyscy. Policjanci na przykład mówią, że „nałożyło się kilka czynników”. Remonty dróg, powroty znad morza, kilka festiwali, m.in. święto wikingów na wyspie Wolin, ale przede wszystkim ten największy - Przystanek Woodstock, na który przyjechało około 700 tys. osób, z tego 120 tys. własnymi autami.

 

- Byliśmy we wszystkich newralgicznych miejscach. Poza Kostrzynem, gdzie kończył się Przystanek Woodstock, policja kierowała ruchem na przykład na rondzie w Skwierzynie i zwężeniu drogi w okolicy Krzeszyc, gdzie budowany jest most i ruch odbywa się wahadłowo - wylicza Sławomir Konieczny z zespołu prasowego lubuskiej policji.

 

Kłopoty znają też drogowcy. Najbardziej aktualnym stwierdzeniem jest, że z korkami trzeba się liczyć i że w 2014 r. już pojedziemy nową ekspresówką. A co do tego czasu? Tu złotych rad już nie ma.

 

Ale zakorkowane trasy łatwo ominąć. Zamiast krajową „trójką”, z Gorzowa Wielkopolskiego do Świebodzina można jechać np. przez Lubniewice, Osiecko, Templewo, Pieski, Boryszyn i Lubrzę. A jeśli chcemy uniknąć podróży „trójką” z Gorzowa Wielkopolskiego aż do Zielonej Góry, kierujmy się np. na Lubniewice i dalej na Glisno, Wędrzyn, Sulęcin, Torzym, Poźrzadło, Toporów, Skąpe, Sulechów, Cigacice. Uwaga na „odcinek specjalny” Toporów - Węgrzynice! Z kolei odcinek od Gorzowa do Skwierzyny, który jest zmorą wielu kierowców, można łatwo ominąć przez Santok.

 

- Faktycznie, w weekend przez naszą miejscowość przewinęło się więcej samochodów, ale nie było to uciążliwe dla mieszkańców, jakoś specjalnie tego nie odczuliśmy - przyznaje Stanisław Chudzik, wójt Santoka.

 

Marek Bartkowiak, sołtys Osiecka: - Mamy we wsi ograniczenie prędkości, kierowcy stosują się do niego. W wakacyjne weekendy może i jeździ przez naszą miejscowość więcej aut, ale ruch nie jest uciążliwy.

 

Sytuacja skomplikuje się jednak, gdy na boczne drogi ruszą tiry, których kierowcy też chcą ominąć korki. Na szczęście, takie przypadki zdarzają się sporadycznie. Ale do czasu... Bo na razie przejazd krajową „trójką” i „dwójką” jest darmowy. A po wybudowaniu autostrady i ekspresówki pewnie to się zmieni. I wtedy może być tak, jak we wsiach na północ od Gorzowa. Tam ciężarówki coraz częściej uciekają na starą „trójkę” do Szczecina, by ominąć płatny odcinek drogi ekspresowej.

 

- Nie możemy nic zrobić, mają do tego prawo - rozkłada ręce Arkadiusz Owczarski, kierownik gorzowskiego oddziału Inspekcji Transportu Drogowego.

 

Jakub Pikulik

Korki w Lubuskiem. Którędy je omijać
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Korki w Lubuskiem. Którędy je omijać

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości