Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Koronawirus a jazda autem. O tym trzeba pamiętać wypożyczając pojazd

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Materiały prasowe Walka z epidemią wirusa COVID-19 wymaga ograniczenia kontaktów z innymi ludźmi. Jeśli z jakichś przyczyn musimy wyjść z domu, róbmy to w najbezpieczniejszy sposób. Władze miast apelują, żeby w miarę możliwości rezygnować z metra, tramwajów, pociągów podmiejskich i autobusów. Nie ulega wątpliwości, że ryzyko zarażenia się koronawirusem jest najmniejsze w przypadku jazdy samochodem. Co mogą zrobić osoby, które nie mają swojego auta, ale mają prawo jazdy? Mogą pojazd wypożyczyć.

Jak i za ile wypożyczyć auto na okres epidemii?

Na szczęście na rynku działa wiele firm, w których można wypożyczyć samochód od ręki. Warto pamiętać, aby szukać firm oferujących wynajem auta przez internet, a kontakt z pracownikiem ograniczyć jedynie do szybkiego odbioru auta.

Przed odbiorem auta należy się również upewnić, czy zostało ono zdezynfekowane po poprzednim kierowcy. Wśród elementów wyposażenia, które w czasie epidemii wymagają szczególnej uwagi, można wymienić:

  • klamki,
  • panel kierowcy (kierownica, manetki, radio itp.)
  • gałka zmiany biegów,
  • klamry pasów bezpieczeństwa,
  • kluczyków do samochodów.

- Obecna sytuacja jest wyjątkowa. Z oczywistych względów obecnie klienci zwracają uwagę na cena wynajmu i dostępność auta od ręki. Dlatego wypożyczając auto warto sprawdzić czy w kosztach uwzględniona jest obsługa techniczna, ubezpieczenie i całodobowe assistance. Dzięki temu klient będzie miał pewność, że w przypadku usterki nie zostanie obciążony dodatkowymi kosztami. Na początku można wynająć auto na 2-3 tygodnie, ale lepiej od razu upewnić się czy będzie możliwość przedłużenia wynajmu na kilka miesięcy – mówi Tomasz Jabłoński, Prezes Zarządu Masterlease należącej do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego

Cena wypożyczenia auta jest uzależniona od klasy pojazdu i okresu, na jaki chcemy go wynająć. Im jest dłuższy, tym stawka dobowa niższa. Przykładowo przy wynajmie małego miejskiego samochodu typu Fiat 500, Hyundai i20 czy Kia Picanto na 4 tygodnie stawka dzienna wynosi  około 60 zł.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Epidemia z pewnością utrudnia zakup samochodu. Prognozy nie są optymistyczne – aktualny czas oczekiwania na nowy samochód to nawet pół roku. Niewykluczone też, że w górę pójdą ceny… Problemem może być ponadto rejestracja pojazdu – coraz więcej urzędów przestawia się na pracę zdalną i ogranicza niektóre swoje zadania np. do rejestrowania wyłącznie samochodów nowych. Rozwiązaniem może być sfinansowanie samochodu za pomocą wynajmu długoterminowego.

Zobacz także: Testujmy Skodę Kamiq - najmniejszego SUV-a Skody

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Mario (gość)

    W sumie dobra opcja, nie pomyślałem o tym wcześniej. Po prostu wynajmujesz auto na ten okres żeby unikać jazdy komunikacją miejską. Warto tylko pamiętać, aby stawiać na jakąś znaną firmę żeby nie wpakować się na minę. Masterlease jest akurat znana i duża, więc w ich przypadku można być spokojnym.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości