Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Koronawirus. Co z rejestracją samochodu? Czy trzeba zapłacić karę?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Krzysztof Szymczak Czy obecna sytuacja w kraju wynikająca z wystąpienia epidemii koronawirusa Covid-19 wpływa na wymierzanie kar z tytułu niedokonania w 30-dniowym terminie rejestracji pojazdu sprowadzonego z innego kraju Unii Europejskiej albo niezgłoszenia w takim samym terminie nabycia/zbycia pojazdu zarejestrowanego w kraju?

Związek Powiatów Polskich przygotował opinię prawną dotyczącą skutków epidemii koronawirusa na wymierzanie kar z tytułu niedokonania w 30-dniowym terminie rejestracji pojazdu sprowadzonego z innego kraju Unii Europejskiej albo niezgłoszenia w takim samym terminie nabycia/zbycia pojazdu zarejestrowanego w kraju.

Uznano, że "niedopełnienie tych obowiązków z powodów związanych z epidemią koronawirusa, w szczególności konieczności dostosowania się do zaleceń władz publicznych lub ze względu na ograniczenie funkcjonowania właściwego wydziału komunikacji, stanowi siłę wyższą wyłączającą odpowiedzialność z tytułu dokonanego naruszenia". Kary zatem nie zapłacimy. Standarodowo wynosi ona od 200 do 1000 zł.

Zobacz także: Fotoradar czy odcinkowy pomiar prędkości? Zapadła decyzja

Przypominamy. Sprawy z zakresu działania Referatu Rejestracji i Oznaczania Pojazdów Wydziału Komunikacji, takie jak: rejestracja pojazdu, rejestracja czasowa pojazdu, wyrejestrowanie pojazdu, czasowe wycofanie pojazdu z ruchu, dokonanie zmian w dowodzie rejestracyjnym, wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego, zgłoszenie zbycia pojazdu, można załatwiać za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Koronawirus z Wuhan w Chinach (2019-nCoV) zbiera żniwo. Według stanu na poranek 16 marca 2020 zmarło ponad 6500 osób, a liczba chorych przekroczyła 169 000, Wirus powoduje niewydolność oddechową, która może prowadzić do śmierci. W Polsce zakażonych jest 150 osób.

Zobacz także: SUV-y Škody. Kodiaq, Karoq i Kamiq. Trojaczki w komplecie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Jarek (gość)

  Urzędy zamknięto dopiero dzisiaj więc ten co sprowadził samochód prawie miesiąc temu czemu go nie zarejestrowała? A teraz wielce się martwi o karę, a w sumie czemu ma nie zapłacić kary skoro ma 30 dni na rejestrację, a czekał do ostatniego dnia.

 • Komentarz usunięty.
 • henma (gość)

  Czy tak samo będą traktowani kierowcy, którym w tych dniach upływa termin corocznego badania stanu technicznego pojazdu? Jestem w grupie ryzyka. Czy powinienem jechać na stację diagnostyczno-serwisową, gdzie zetknę się z diagnostą, kasjerką, innymi klientami, a do auta wejdzie mi mechanik, który może być nosicielem wirusa? Czy ministerstwo infrastruktury (bądź administracji) nie powinno wydać przepisu przesuwający termin badań np. o 1-2 miesięcy bądź przesuwający ów termin choćby dla właścicieli pojazdów w wieku 60+. Zapewne warto, aby redakcja portalu Motofakty takie pytanie pilnie zgłosiła na rządową konferencję prasową i wprost do odpowiedniego ministerstwa.

 • poco (gość)

  @henma skoro uważasz, że jesteś w grupie ryzyka to poco ci samochód z przeglądem jak według zaleceń masz zostać w domu?

 • Komentarz usunięty.
 • Sebastian (gość)

  Mam to samo pytanie co "henma (gość)". Co z przeglądem technicznym samochodu? Przegląd kończy mi się 19 marca więc powinienem tego dnia pojechać na stację diagnostyczną i przeprowadzić badanie. Z drugiej strony mamy wszyscy zgodnie z zaleceniem rządowym siedzieć w tym czasie w domach. Nie wiem co mam teraz zrobić. Ryzykować zdrowiem i pojechać na stację ryzykując, że mogę natknąć się na osobę zainfekowaną COVID-19? Będę naprawdę wdzięczny za odpowiedź.

 • To samo pytanie (gość)

  Mam to samo pytanie co "henma i Sebastian. Co z przeglądem technicznym samochodu? Przegląd kończy mi się 28 marca- w samym szczycie epidemi to będzie

 • MATEUSZ (gość)

  Witam Ja mam jeszcze lepszy problem bo przeglad mam do 4kwietnia a znajduje sie w holandii i moja sytuacja finansowa nie pozwala mi na 3tyg "wolnego" poniewaz 2tyg obowiazkowej kwarantanny a potem tydzien na zalatwianie spraw. moze ktos mi cos doradzi, co mam w takiej sytuacji zrobic bo wysylanie dowodu nie wchodzi w gre Pozdrawiam Mateusz

 • Kamon (gość)

  Szkoda, że nikt tutaj nie odpowiada co robić, Ministerstwo powinno zalecić zamknięcie albo drastyczne ograniczenie serwisów samochodowych do niezbędnych spraw naprawczych, a tak ci co muszą zrobić przegląd nie mają się na co powołać z odroczeniem terminu. Strasznie stresująca sprawa, mam ten sam problem.

 • To samo pytanie 2 raz (gość)

  Mam to samo pytanie co "henma i Sebastian, Mateusz. Co z przeglądem technicznym samochodu? Przegląd kończy mi się 23 marca- podobno w samym szczycie epidemi.Może ktoś odpowiedziec z administratorow portalu czy macie czytelnikow w ....?

 • 67-latka ze wsi (gość)

  Mam ten sam problem co "henna" (30.03 termin badania), - auto jedynym środkiem transportu (jestem samotną emerytką) Co terminie ?!!!

 • Mismaz (gość)

  Jeśli samotna musi jeździć, to i na badanie też może, a ten po 60 zostań w domu, badanie zrobisz później, nie ma za to kary

 • Janusz (gość)

  A co z pierwszą rejestracją motocykla? Zwykle w budynku urzędu był agent i u niego można było to załatwić zaraz po odejściu od okienka wydz. komunikacji. Obecnie wielu agentów nie pracuje na miejscu!! Przez neta ubezpieczenia na motocykl nie idzie nigdzie wykupić!!! A telefonicznie to nie zawsze się udaje to załatwić tego samego dnia, szczególnie po godzinie 16stej!!! Skoro jest obowiązek ubezpieczenia pojazdu w dniu pierszej rejestracji to dlaczego nie można zrobić to bezpośrednio u urzędnika który wydaje dowód tymczasowy!!?!??? tak jest w innych krajach typu Niemcy, Anglia.

 • MATEUSZ (gość)

  Janusz, a czy na kupno/sprzedaz Panstwo nie dalo dodatkowych 30-tu dni?

 • fikcja (gość)

  ...można załatwiać za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.... nie, nie można - złożony wiosek na stronie w toku - po telefonie wykonanym do wydziału usłyszałem że jest to fikcja i nie ma takiej możliwości

 • Tomek (gość)

  Witam. Także mam problem z przeglądem samochodu. Kwarantanna nie pomaga , nie mam jak zrobić przeglądu.

 • Mateusz (gość)

  Witam. Mam podobny problem. Jestem autem za granicą i nie mam jak wrócić autem na przegląd. Może warto sprawe nagłośnić, bo podejrzewam że wiele osób ma podobny kłopot.

 • Zbigniew318

  Co z przeglądem

 • Piotr (gość)

  Tylko w Polsce mamy idiotów którzy dbają o interes stacji diagnostycznych a nie zdrowie obywateli, w Niemczech natychmiast zniesiono obowiązek (obecnie na cztery miesiące) robienia przeglądów technicznych a u nas akceptuje się propozycję "stowarzyszenia" diagnostów o zasadach przeprowadzania przeglądów technicznych. Ciekawe czy będzie stać poszczególne stacje na wypłatę odszkodowań jeżeli zostanie im udowodnione, że stali się źródłem zachorowań. Piotr

 • Janusz (gość)

  Rząd planuje wprowadzić kary dla spóźnialskich którzy nie zrobią przeglądu na czas. Za każdy miesiąc spóźnienia badanie będzie kosztować 20% więcej. Może to nauczy spóźnialskich , następnym razem taki jeden z drugim delikwent będzie pamiętał na przyszłość aby sobie w telefonie ustawić datę przeglądu.

 • Tadeusz (gość)

  Jaki przegląd od zeszłego roku w Bawarii siedzę i nie wolno wyjechać?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości