Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Koronawirus. Kontrola drogowa. Ile osób może podróżować prywatnym samochodem?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Piotr Krzyżanowski Rozporządzenie ministra zdrowia zabrania spotykania się w gronie większym niż dwie osoby z wyjątkiem rodzin. Jak te przepisy odnoszą się do podróży autem?

W ostatnich dniach wprowadzono w Polsce zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.

Koronawirus w Polsce. Ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia br. włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

 • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
 • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Poruszanie się pojazdami prywatnymi nie jest zabronione. Wydane przez ministra zdrowia rozporządzenie nie reguluje dopuszczalnej maksymalnej liczby osób podróżujących samochodami prywatnymi. Niewykluczone, że minister zdrowia uzna, że trzeba to doprecyzować.

Mandat za za przewożenie większej liczby osób

Jednocześnie przypominamy, że za przewożenie większej liczby osób w pojeździeniż jest dozwolona w homologacji, grozi nie tylko mandat, ale nawet utrata prawa jazdy na trzy miesiące.

Kiurowca może być ukarany karą w wysokości 100 zł za każdego dodatkowego pasażera, ale maksymalna wysokość mandatu nie może przekroczyć 500 zł. Dodatkowo kierujący zostanie ukaranym jednym punktem karnym za każdą osobę, która nie powinna podróżować w aucie ze względu na dopuszczalną liczbę pasażerów uwzględnionych w homologacji pojazdu.

Za przewożenie w pojeździe co najmniej trzech osób więcej od dopuszczonego w homologacji pojazdu, kierowca musi się też liczyć z utratą prawa jazdy na okres 3 miesięcy.

Zobacz także: Testujmy Skodę Kamiq - najmniejszego SUV-a Skody

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Transport (gość)

  Ten wirus ma duży wpływ na transport i ruch drogowy. Tu https://www.eu-transport.pl/transport-a-koronawirus/ więcej o tym mowa. Oby sytuacja szybko wróciła do normy.

 • ogórek (gość)

  Co za debilny artykuł. W tym czasie liczyłem na odpowiedź ile osób może podróżować prywatnym samochodem przy obostrzeniach dla komunikacji. A nie cytowanie kodeksu drogowego. A może się mylę, i kodeks dalej obowiązuje, a jak tak to dlaczego wyganiają ludzi z autobusów i tramwajów. Może jednak autor wysili się i wyjaśni sprawę.

 • karaś (gość)

  pieprzy coś o homologacji auta, czyli o czymś co nie kompletnie żadnego związku z koronawirusem. Gdzie ich sieją?

 • Weronika (gość)

  Czy moge jechac do pracy PRYWATNYM SAMOCHODEM w 4 osoby. ( nie sa moja rodzina)

 • Weronika (gość)

  ???

 • Łukasz (gość)

  Mogę jechać z rodzinom 4 osoby

 • Mariusz (gość)

  A czy przemieszczenie sie autem do dziewczyny mieszkającej o 30 km jest możliwe?

 • vr (gość)

  A mogę oddychać.

 • bozena (gość)

  zadzwonilam do policji z pytaniem: czy mozemy jezdzic do pracy w 3 osoby. najpierw pani powiedziala ,ze nie. Ale przełączyla mnie do naczelnika ,ktory powiedział ze możemy. Zadzwoniłam ponieważ dowiedziałam się ,ze w Suwałkach za jazdę w3 osoby znajomy mojej koleżanki zapłacił 100 zł mandatu.

 • Proste pytanie (gość)

  W jedno miejsce pracy jeździmy w cztery osoby można czy nie??? Mój prywatny samochód...

 • Tadziu (gość)

  Chciał bym pojechac na dzialke z synem i babcia czy moge brak konkretnych wiadomosci

 • Anna (gość)

  Czy można jechać samochodem z czwórka dzieci podczas pandemii???

 • Anna (gość)

  Chce jechać do Niemiec 4 osoby czy mozna

 • Kiur (gość)

  Co to jest kiurowca? To owca zrobiona z kiuru? Analfabeto sprawdzaj swoje wypociny zanim to opublikujemy!!!!

 • Paly tępe (gość)

  Sporo jest tepych policjantów, jesli uważacie ,ze nie mają racji lub są zbyt brutalni lub wulgarni ,oddawajcie sprawy do sądów, piszcie na nich skargi , pamietamy jak zachiwywali sie za komuny,gdy odbila im gorączka władzy. I mrugajcie ,gdy patrol policji czai sie w krzakach.

 • gość (gość)

  Czy ktokolwiek widział policjanta posiadającego mózg??

 • Arek (gość)

  Z tego artykułu wynika, że nie ma ograniczeń w ilości przewożonych osób- odnośnie koronawirusa, a tylko ograniczenia związane z konstrukcją samochodu i wpisu w dowodzie rejestracyjnym !!!! A jeżeli jest inaczej, to jestem zdumiony i zawiedziony w osądzie profesjonalizmu motofaktów.pl !!!!!!!!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości