Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Koronawirus. Ograniczenia w przemieszczaniu się. Kto i gdzie może poruszać się autem? Co z komunikacja miejską?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / Policja.pl

Fot. Andrzej Banaś W związku z pandemią koronawirusa do 11 kwietnia br. włącznie w naszym kraju nie można się swobodnie przemieszczać. Poza pewnymi wyjątkami.

W ostatnich dniach wprowadzono w Polsce zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.

Koronawirus w Polsce. Ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia br. włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

 • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
 • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Poruszanie się pojazdami prywatnymi nie jest zabronione. Ma jednak ono ograniczać się do drogi z pracy i do domu, wolontariatu w walce z koronawirusem czy załatwiania niezbędnych spraw życia codziennego. Należy pamiętać o zdrowym rozsądku i zachowaniu zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego oraz wszelkich służb.

Koronawirus w Polsce. Transport publiczny

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Za organizowanie spotkań ma grozić kara do 5 tys. zł. Za złamanie kwarantanny grozi grzywna do 30 tysięcy złotych.

Zobacz także: Taki jest Opel Corsa szóstej generacji.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Ciekawski (gość)

  A co jeżeli miesiąc temu wstawiłem samochód do mechanika 50 km od swojej miejscowości? Mogę legalnie jechać go odebrać?

 • Malmsteen (gość)

  Wydaje mi się, że można to podciągnąć pod "Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością" - jeśli dojeżdżasz samochodem do pracy, jest Ci po prostu potrzebny, a utrzymanie go w sprawności technicznej - niezbędne do działalności zawodowej.

 • Komoran (gość)

  przecież to żaden problem te przepisy niewiele ograniczają. a na biede to jakjedziesz autem to yanosika mozesz włączyć jak się boisz

 • Dominik (gość)

  Witam mam pytanie jestem kierowca busa w pracy byś ma 6 miejsc to ile osób może w nim jeździć?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości