Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Koronawirus w Polsce. Czy mogę pojechać samochodem z rodziną na działkę?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Wiele osób w związku z epidemią koronawirusa planuje wybrać się na działkę. Ma jednak wątpliwości, czy można to zrobić legalnie.

Nie ma zakazu przebywania na działkach - wynika z komunikatu Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z 3 kwietnia bieżącego roku. PZD apeluje jednak o ograniczenie wizyt w ogrodach, a tzw. osobom trzecim wręcz zabrania wstępu na teren działek.

- Działkowiec posiada tytuł prawny do indywidualnej działki. Co więcej, działkowcowi przysługuje prawo własności do naniesień i nasadzeń zlokalizowanych na tej działce. Zakaz przebywania na działce byłby zatem równoznaczny z wprowadzeniem wobec działkowca ograniczenia w korzystaniu z chronionych ustawą praw majątkowych, a nawet prawa własności. W obecnych warunkach żaden przepis prawa powszechnego nie statuuje takich ograniczeń - czytamy w komunikacje Polskiego Związku Działkowców.

Mając na uwadze sygnały o próbach nakładania na działkowców mandatów w związku z pobytem na działce, jak również z powodu przemieszczania się w celu dotarcia na działkę, PZD wskazuje, że powyższe działania budzą poważne wątpliwości w kontekście obowiązujących przepisów. "Niewątpliwie w określonych stanach faktycznych wyjazd na działkę w rodzinnych ogrodach działkowych może być zaliczany do kategorii przemieszczania się w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Wskazując na powyższe, PZD apeluje do działkowców, aby pomimo przysługujących im praw, maksymalnie ograniczyli wizyty na działkach.

 
Przypominamy. Za złamanie zakazu przemieszczania się grozi kara od 5 do 30 tys. zł. Za naruszenie zasad kwarantanny grozi kara pieniężna wynosząca do 30 tys. zł. Zaś za naruszenie zakazu zgromadzeń grozi kara od 10 do 30 tys. zł. - Każda sprawa, każda kontrola, każda interwencja -  są inne i oceniane przez policjanta na miejscu. Nie da się "gdybać" i odnosić ogólnikowo - wyjaśnia Biuro Prasowe Komendy Głównej Policji.

To tutaj jest produkowany Volkswagen ID.3

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Ślązak (gość)

  Jakie to jest j...ete za płotem może przechodzić zarażony w powietrzu może być wirus w biedrące może być wszędzie może być nawet w sejmie i u Jarosława w domu ale ciągle te pytania czy moge tam czy moge sram

 • LoL (gość)

  Czyli jak, jako ktoś ma dom z ogrodem, to może tam nawet basen wywalić i sobie tam chodzić, biegać, jeździć na rowerze, a na działkę rekreacyjną nie może ?? Tzn ten co w bloku mieszka to jest gorszy, a ten co ma dom, czy wille to może sobie na powietrzu odpoczywać ??

 • Re (gość)

  Do biedronki można, na wybory można, do roboty można, ale na spacer nie można. Kogoś pokręciło

 • Grociu (gość)

  Może ktoś poruszy temat mycia auta. Jeżdżę codziennie do pracy to np w drodze powrotnej nie mogę sobie umyć samochodu?

 • Grociu (gość)

  O już znalazłem artykuł ale i tak nic konkretnego się nie dowiedziałem

 • ogórek (gość)

  Mam działkę letniskową to jest moja własność, i co może mi PiS teraz zakaże korzystania z mojej własności? Samochód może ponoć już zabrać ale czy działkę? Tow. Wisarionowicz się budzi i oczy ze zdumienia przeciera.

 • ogórek (gość)

  To nie jest państwo policyjne. To jest państwo PiS. A to co się wyrabia pod płaszczykiem walki z koronawirusem nie wymyśliłby żaden komunistyczny aparatczyk. Myślę o wchodzeniu do lasu, o o tym myciu samochodu, ciekawe czy w tych PiS owskich przepisach jest zakaz mycia samochodu na myjni. Raczej każdy kierowca jedzie sam na myjnię i myje swoje autko dając zarobić właścicielowi myjni a i sam zabija trochę swój czas. Nie widziałem, żeby na myjni odbywały się jakieś tajne zgromadzenia lub wiece czy też pikniki. Po prostu przegięcie policji czyli państwo policyjne!!

 • busia (gość)

  Za brudne i nieczytelne tablice rejestracyjne też mandat. Mycie śliną dopuszczalne ? jeśli ktoś nie ma własnego podwórka.

 • Reda (gość)

  Jebać PiS Maczetami .Nie przyjmować żadnych mandatów. Bez z wprowadzenia stanu wyjątkowego lub epidemii klęski żywiołowej ,wszystkie zakazy tzw. Przemieszczania itp. są nieważne.Mogą te mandaty sobie wsadzić w dupę.

 • Eleonora (gość)

  Działki rekreacyjne w wielu wypadkach wcale nie mniejsze niż przydomowe ogródki. Jakoś dostać się tam trzeba.Wychodzimy do sklepu, apteki, "przewietrzyć się" dlaczego zatem nie mogę wsiąść do samochodu, pojechać na działkę i popracować przy pięknej pogodzie z nikim się kontaktując i nie obawiając się ze zostanie to zinterpretowane w dowolny sposób, co w konsekwencji przysporzy mi kłopotów. Jeśli teraz nie zadbamy o nasze małe ogródki to na jesieni nic tam nie będzie. Dlaczego nie możemy dostać jasnej, jednoznacznej odpowiedzi. Naprawdę trzeba nas tak traktować jak nieodpowiedzialne dzieci. Jesteśmy świadomi zagrożeń i w większości przestrzegamy ustanowionych zasad - to widać i na ulicach i w sklepach i zapewne będzie tak na działkach.

 • Obserwere (gość)

  W 1969 w Polsce panowała ciężka grypa tzw Hongkong. Zachorowało 3 mln Polaków a 25 tys zmarło. Absencja w pracy sięgała 80%. Komuszy rząd robił co mógł i nic to nie dało. Dopiero wiosna zlikwidowała grypę. Hongkong powracała jeszcze w kolejnych 2 latach ale coraz słabszy był to wirus.Grypa atakowała wszystkich starych i młodych.

 • Ja (gość)

  Qurwa nikt tego nie wprowadzil zeby nas sterroryzowac tylko po to zeby gowno sie nie rosprzestrzenilo a wy sie zachowujecie jak uposledzeni ymyslowo ma kabraaa

 • Jantar (gość)

  Można przebywać na na ogródkach działkowych w celu niezbędnych prac. Nikt nie robi imprez ani spotkań i wara policji od mojego ogródka.

 • Ww (gość)

  Łamanie Konstytucji w sprawie jazdy pojazdami

 • Ww (gość)

  Można się przemieszczać po kraju zgodnie z Konstytucją nawet dla samej jazdy bez celu

 • Kossa (gość)

  Ładne niektóre świry tu się wypowiadają jak by takim dać broń to by czasami ludzi z PIS pozabijali. Odrazu widać ,że tu nie jest problemem temat pandemi. Tylko jak by tu znowu napluć na osoby rządzące .

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości