Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Koronawirus w Polsce. Czy państwo może przejąć prywatny samochód?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Andrzej Szkocki Polska walczy z pandemią koronawirusa. W sobotę 14 marca wprowadzony został w kraju stan zagrożenia epidemicznego, który daje szereg możliwości w walce z rozprzestrzeniającym się wirusem.

Zgodnie z ustawą z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, państwo może zażądać od dostarczenia i udostępnienia np. samochodu, na czas zagrożenia. Tak jak w przypadku działań wojennych, w czasie epidemii prawo daje możliwość czasowego zarekwirowania środków transportu.

Co dokładnie wskazują przepisy? W stanie zagrożenia epidemicznego, co zapisano w ust. 4 pkt 6, państwo może wydać

nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.

Zobacz także: Felgi. Jak o nie zadbać?

Jednocześnie uspokajamy. Taka sytuacja jest w tej chwili mało prawdopodobna, a państwo korzysta z takich rozwiązań jedynie w skrajnych sytuacjach.

Koronawirus SARS-CoV-2 to patogen, który wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie przypomina zapalenie płuc, które ma zbliżony przebieg do SARS, czyli ostrej niewydolności oddechowej. Na tę chwilę w Polsce zakażonych jest już ponad 200 osób, z czego pięć osób zmarło. W związku z rosnącą liczbą zakażonych władze zdecydowały się zamknąć wszystkie placówki oświatowe, muzea, kina oraz teatry. Odwołano także wszystkie imprezy masowe i zakazuje zgromadzeń oraz widowisk.

Zobacz także: SUV-y Škody. Kodiaq, Karoq i Kamiq. Trojaczki w komplecie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Grzegorz (gość)

    Jak zapłać

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości