Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Koronawirus w Polsce. Ile osób może jechać taksówką?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Wiele osób podczas pandemii koronawirusa zrezygnowało z podróży komunikacją miejską. Ci, którzy nie posiadają własnego auta, często wybierają taksówkę.

W ostatnich dniach wprowadzono w Polsce zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.

Koronawirus w Polsce. Ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia br. włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób, a osoby niepełnoletnie mogą wyjść z domu tylko pod opieką osoby dorosłej.

Poruszanie się pojazdami prywatnymi nie jest zabronione. Działają taksówki. Wydane przez ministra zdrowia rozporządzenie nie reguluje dopuszczalnej maksymalnej liczby osób podróżujących taksówkami. Takim środkiem transportu może zatem podróżować kierowca i np. dwóch pasażerów. Maksymalnie może podróżować tyle osób, na ile zarejestrowany jest pojazd.

Przypominamy natomiast, że w zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Dotyczy to także pojazdów, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny, czyli np. pojazdy prywatnych przewoźników.

Koronawirus w Polsce. Fakty.

Koronawirus SARS-CoV-2 to patogen, który wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie przypomina zapalenie płuc, które ma zbliżony przebieg do SARS, czyli ostrej niewydolności oddechowej. Obecnie w Polsce zakażonych jest już 5000 osób, z czego 136 zmarło.

Zobacz także: Taki jest Opel Corsa szóstej generacji.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • 666 (gość)

    Jak zwykle niedorobiony przepis, gromadzić się można do dwóch osób, taksówką może pojechać jednocześnie np sześć osób + kierowca. Taksówkarz który ma samochód zarejestrowany na 5 osób, powinien wziąć maksymalnie dwie osoby, ten który ma 6 osób + kierowca , maksymalnie 3.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości