Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Koronawirus w Polsce. Jak bezpiecznie zatankować auto?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Aneta Żurek Praktycznie cały świat dotknięty jest skutkami pandemii koronawirusa. Warto pamiętać o podstawowych środkach ostrożności, aby zminimalizować ryzyko ewentualnego zakażenia np. podczas tankowania pojazdu.

Używanie samochodu wiąże się z jego tankowaniem. Podczas obecności na stacji benzynowej warto skorzystać z rękawiczek jednorazowych. W razie możliwości warto napełnić zbiornik do pełna, tak by nie wracać w najbliższym czasie po paliwo. Dobrym pomysłem jest stacja samoobsługowa lub taka, która oferuje płatność za paliwo poprzez aplikację.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Zalecenia dla kierowców

 - Jeśli na stacji pracuje personel należy zachować odpowiedni odstęp od pracownika i zapłacić kartą zbliżeniową lub telefonem komórkowym. Po wszystkim trzeba dokładnie umyć ręce lub zdezynfekować je specjalnym środkiem do odkażania skóry, który warto mieć zawsze ze sobą w samochodzie – komentuje  Jana Parmová, główny lekarz w Skodzie.

Pandemia COVID-19, która zatrzęsła światowymi rynkami i zepchnęła ceny ropy do poziomów ostatni raz obowiązujących 4 lata temu, powoduje również głęboką i dynamiczną przecenę w cennikach krajowych producentów paliw oraz na stacyjnych pylonach.

Ceny w zł/litr. Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2020-03-18
Pb 98 4,93
Pb 95 4,55
ON 4,67
LPG 2,05

Ogólne zalecenia dla kierowców. Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się koronawirusem powinniśmy:

 • zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra);
 • korzystać z płatności bezgotówkowych (płatność kartą);
 • zarówno podczas tankowania pojazdu, jak i korzystania z różnego rodzaju przycisków i klawiatur, klamek czy poręczy należy korzystać z jednorazowych rękawiczek (pamiętajmy, by każdorazowo po ich użyciu wyrzucić je do kosza, a nie wozić "na zapas");
 • jeśli musimy skorzystać z ekranów dotykowych (pojemnościowych), reagujących na niczym nie osłonięte palce, to każdorazowo po skorzystaniu z ekranu powinniśmy zdezynfekować ręce;
 • regularnie i dokładnie myjmy ręce wodą z mydłem lub je dezynfekujmy środkiem na bazie 70% alkoholu;
 • jeśli to możliwe, miejmy przy sobie własny długopis;
 • warto jest regularnie dezynfekować powierzchnie telefonów komórkowych;
 • przestrzegajmy higieny kaszlu i oddychania. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu.
 • BEZWZGLĘDNIE NIE dotykajmy dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu.

Koronawirus w Polsce. Fakty

Koronawirus SARS-CoV-2 to patogen, który wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie przypomina zapalenie płuc, które ma zbliżony przebieg do SARS, czyli ostrej niewydolności oddechowej. Na tę chwilę w Polsce zakażonych jest już ponad 300 osób, z czego pięć osób zmarło. W związku z rosnącą liczbą zakażonych władze zdecydowały się zamknąć wszystkie placówki oświatowe, muzea, kina oraz teatry. Odwołano także wszystkie imprezy masowe i zakazuje zgromadzeń oraz widowisk.

Zobacz także: Testujmy Skodę Kamiq - najmniejszego SUV-a Skody

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • martynadib

  Seks Kamerki, Randki online, Randki w Realu , Skype i więcej! Nie siedź samotnie w domu daj upust swoim fantazją! http://www.lexlale.eu ======================= Tysiące Kobiet/ facetów czeka aż ktoś napisze do nich. Nie daj im dłużej czekać!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości