Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Koronawirus w Polsce. Parkowanie. Polacy ruszyli na zakupy i nie przestrzegają zasad (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. Przemysław Świderski Od 4 maja w całej Polsce mogą już działać centra i galerie handlowe. Na razie będą one jednak funkcjonowały w tzw. nowym reżimie sanitarnym. Nowe zasady obowiązują również na parkingach w galeriach handlowych.

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem co drugie miejsce powinno pozostać tam wolne. Niestety zupełnie inaczej wygląda rzeczywistość. Parkowanie na co drugim miejscu w wielu przypadkach okazuje się fikcją.

- Apelujemy o to, żeby zostawiać samochód zgodnie z wytycznymi. Dopiero kiedy cały parking jest zajęty, wtedy możemy stanąć autem obok drugiego. Musimy wówczas trzymać się zasady dystansu społecznego - powiedział podkomisarz Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji.

Jednocześnie rząd nie określił jaka kara grozi kierowcy za łamanie zasady parkowania i w jaki sposób miałaby być wyegzekwowana.

Jak bezpiecznie parkować?

1. Nie lekceważ przepisów

- Zdarza się, że podczas jazdy na parkingach kierowcy zachowują się tak, jakby przepisy ruchu drogowego ich nie obowiązywały. Tymczasem również na prywatnym parkingu należy się do nich stosować. Jazda pod prąd czy rozmowa przez telefon w czasie jazdy zawsze są niedopuszczalne i mogą skończyć się kolizją – mówi Zbigniew Weseli, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

2. Patrz na znaki

Kierowca zawsze ma obowiązek zwracać uwagę na znaki drogowe, ale na parkingu może to mieć szczególne znaczenie. Na małej przestrzeni znajduje się tam bardzo wiele skrzyżowań oraz alejek jednokierunkowych. Przeoczenie informującego o tym oznaczenia, zwłaszcza w sytuacji rozkojarzenia i pośpiechu kierowców związanego ze świętami, może prowadzić do stłuczki.

3. Nie spiesz się

Choć wizyta w centrum handlowym może być stresująca i wiele osób chce ją zakończyć jak najszybciej, na parkingu nie należy się spieszyć. Ważna jest także uważna obserwacja otoczenia.

4. Nie parkuj pod samym wejściem (jeśli nie musisz)

Wielu kierowców stara się zaparkować auto jak najbliżej wejścia do sklepu. Właśnie tam jest zwykle najbardziej tłoczno. Dlatego jeśli mamy taką możliwość, lepiej zatrzymać się nieco dalej czy np. na niższym poziomie podziemnego parkingu, gdzie samochodów jest mniej. Zwłaszcza że miejsca tuż przy wejściu mogą przydać się osobie mniej sprawnej, w ciąży czy z małymi dziećmi.

Zobacz także: Kiedy można zamówić dodatkową tablicę rejestracyjną?

5. Jeśli możesz, zaparkuj tyłem

Na wąskie miejsce parkingowe warto wjechać tyłem. Wielu kierowców obawia się tego manewru, ale w rzeczywistości wymaga on niewiele miejsca. Umożliwia również później bezpieczniejszy wyjazd – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

6. Uważaj na pieszych

Na wielu parkingach nie ma jasno wyznaczonych ścieżek i przejść dla pieszych, a nawet jeśli są, to wielu pieszych niestety je ignoruje. Dlatego w takim miejscu łatwo o potrącenie osoby, która nagle wyjdzie zza zaparkowanego samochodu. Zapobiec niebezpieczeństwu może uważność kierowcy i jazda z niską prędkością.

Pamiętajmy, że piesi mają pierwszeństwo w poruszaniu się po parkingach. Artykuł 26 ustawy Prawo o ruchu drogowym stanowi m.in.:

4. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez chodnik lub drogę dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

5. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio podczas jazdy po placu, na którym ze względu na brak wyodrębnienia jezdni i chodników ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni.

Będąc pieszym, nie należy jednak specjalnie utrudniać ruchu pojazdom, tym samym ryzykując – istotne jest abyśmy obserwowali siebie nawzajem.

Często parkingi oznaczone są znakami „strefa ruchu” – co oznacza, że obowiązują tam wszystkie przepisy ruchu drogowego tak jak na drodze publicznej.

7. Nie blokuj ruchu

Niektórzy kierowcy, widząc, że ktoś wraca z zakupami do swojego samochodu, obserwują taką osobę, a potem zatrzymują się nieopodal jej auta, czekając aż miejsce parkingowe się zwolni. W ten sposób tamują jednak ruch na parkingu i zmuszają innych kierowców do omijania. Takie oczekiwanie wywiera też niepotrzebną presję na wyjeżdżającym kierowcy. Jeżeli więc na parkingu są inne wolne miejsca, choćby usytuowane nieco dalej, lepiej unikać takich sytuacji.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • stójkowy (gość)

    Wygląda na to, że samochody zarażają się od siebie? Policja jakby nazwa nowa ale reszta stara!

  • Anna (gość)

    W grudniu ?? Chyba niezbyt uważnie przerobiliście ten stary artykuł

  • Kierowca (gość)

    Dla mnie to totalna głupota by parkować co drugie miejsce to po pierwsze a po drugie jak udowodnić, który kierowca zaparkował w sposób niedozwolony? Tego wszystkiego co jest wymienione w artykule musiał by pilnować ochroniarz i to nie jeden. A ja już widzę jak się "palą" do tego by pilnować porządku na parkingu podziemnym i przy okazji po wdychać trochę spalin... bła ha ha

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości