Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Koronawirus w Polsce. Tyska fabryka samochodów FCA Poland wznawia produkcję

Data publikacji: Autor: Katarzyna PAchelska / Dziennik Zachodni

Fot. Archiwum Polska Press Po wielu tygodniach przerwy, tyska fabryka FCA Poland w Tychach wznawia produkcję. 10 czerwca ogłoszono, że zakład zacznie działać 16 czerwca.

Dobra informacja dla pracowników fabryki FCA (Fiat Chrysler Automobiles) w Tychach. W końcu, po dokładnie 3 miesiącach przestoju spowodowanego epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, zostanie uruchomiona produkcja samochodów w tyskim zakładzie.

Fiat Tychy wznawia produkcję

Według naszych informacji, dyrekcja zakładu podjęła decyzję o wznowieniu produkcji od 16 czerwca. Dzień wcześniej, 15 czerwca będzie dzień postojowy. Pracownicy pracę zaczną od szkoleń w nowych warunkach sanitarnych.

Sprawdź nowe środki bezpieczeństwa dla tyskiego zakładu FCA Poland S.A. Zalecenia dotyczące monitoringu termowizyjnego, zasad wejścia do zakładu, stołówki, szatni

Tę informację potwierdziła w rozmowie z DZ Beata Dziekanowska, rzeczniczka koncernu Fiat Chrysler Automobiles:

Tak, wznawiamy produkcję 16 czerwca. Myślę, że to już jest ostateczna data - mówi Dziekanowska

Tyska fabryka koncernu FCA stoi od 3 miesięcy

Produkcja aut wstrzymana została 16 marca 2020 r. W pierwszej wersji przerwa w produkcji miała trwać do 27 marca, potem do Wielkanocy,.

Po świętach produkcja jednak nie ruszyła. Przestój został przedłużony do 26 kwietnia. Kolejny termin zakończenia przerwy w produkcji to 24 maja. I wtedy zakład nie zaczął produkcji.

Jednak wygląda na to, że kolejny termin restartu tyskiego zakładu FCA Poland będzie dotrzymany. W środę 10 czerwca, jak dowiedział się DZ, odbyła się telekonferencja z dyrektorem FCA, na której ustalono, że

  • poniedziałek 15 czerwca będzie dniem postojowym,
  • wtorek 16 czerwca - dniem uruchomienia produkcji.

2 tysiące pracowników na tzw. przestoju ekonomicznym

Praca ma się zacząć od szkoleń pracowników. Szczegółowe informacje mają przekazać pracownikom ich bezpośredni przełożeni.

W czasie tzw. przestoju ekonomicznego pracownikom przysługuje wynagrodzenie w wysokości 80 proc. płacy teoretycznej, ale nie mniej niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustanowione przepisami prawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy - mówi Beata Dziekanowska, rzeczniczka koncernu Fiat Chrysler Automobiles

Pracownikom umysłowym czas pracy został skrócony do 80 proc. i proporcjonalnie o tego wymiaru otrzymują obniżone wypłaty.

Na tzw. przestoju ekonomicznym przebywa ok. 2 tys. pracowników, natomiast zmniejszony wymiar pracy ma ok. 200 osób.

Rzeczniczka FCA zapewniła nas jednak, że koncern nie planuje żadnych zwolnień.

Źródło: Dziennik Zachodni

Zobacz także: Dwa modele Fiata w nowej odsłonie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości