Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Koronawirus w Polsce. Zalecenia dla każdego kierowcy!

Data publikacji: Autor: Stanisław Rochowicz / TVN Turbo / x-news

Fot. Tomasz Hołod Posiadacze samochodów tylko pozornie są bardziej chronieni w swoich autach niż osoby np. podróżujące komunikacją miejską. Dlatego warto jest pamiętać o kilku elementach, które mogą podnieść poziom naszej ochrony.
Wiele osób sądzi, że podróżując samochodem są mniej narażeni na zarażenie koronawirusem, niż na przykład podróżując komunikacją miejską. To prawda, ale nie oznacza to, że eksploatując pojazd nie jesteśmy całkowicie chronieni przed przypadkowym zarażeniem. Poniżej kilka punktów na które każdy kierowca powinien zwrócić uwagę. Powstały one na podstawie zaleceń Głównej Inspekcji Sanitarnej.

Koronawirus w Polsce. Gdzie możemy mieć styczność z wirusem?

Przede wszystkim na stacjach benzynowych, podczas płacenia za parking, na autostradowych bramkach, na automatycznych myjniach, etc.

Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się koronawirusem powinniśmy:

 • zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra);
 • korzystać z płatności bezgotówkowych (płatność kartą);
 • zarówno podczas tankowania pojazdu, jak i korzystania z różnego rodzaju przycisków i klawiatur, klamek czy poręczy należy korzystać z jednorazowych rękawiczek (pamiętajmy, by każdorazowo po ich użyciu wyrzucić je do kosza, a nie wozić "na zapas");
 • jeśli musimy skorzystać z ekranów dotykowych (pojemnościowych), reagujących na niczym nie osłonięte palce, to każdorazowo po skorzystaniu z ekranu powinniśmy zdezynfekować ręce;
 • regularnie i dokładnie myjmy ręce wodą z mydłem lub je dezynfekujmy środkiem na bazie 70% alkoholu;
 • jeśli to możliwe, miejmy przy sobie własny długopis;
 • warto jest regularnie dezynfekować powierzchnie telefonów komórkowych;
 • przestrzegajmy higieny kaszlu i oddychania. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu.
 • BEZWZGLĘDNIE NIE dotykajmy dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu.

Koronawirus w Polsce. Czy należy dezynfekować pojazd?

Jak przekonuje GIS dezynfekowanie wewnętrznych przedmiotów i powierzchni w pojeździe ma uzasadnienie, jeśli z auta korzystają osoby postronne. Jeśli używamy go tylko my sami i nasi najbliżsi nie ma potrzeby dokonania dezynfekcji. Oczywiście, dokładne posprzątanie i wyczyszczenie auta jest zawsze - niezależnie od okoliczności - jak najbardziej wskazane!

- Po zdezynfekowaniu samochodu należy go przewietrzyć. Dodatkowo zalecamy także zadbanie o system klimatyzacji. Na stacjach benzynowych dostępne są specjalne zestawy przeznaczone do tego celu. Czysta klimatyzacja to mniejsze ryzyko rozwijania się chorobotwórczych grzybów, bakterii i wirusów – radzi Jana Parmová, Główny Lekarz w Skodzie.

Do dezynfekcji samochodu najlepiej sprawdzą się środki zawierające co najmniej 70% roztwór alkoholu izopropylowego i ściereczki z mikrofibry lub gotowe chusteczki dezynfekujące. Do odkażania samochodu nie zaleca się natomiast, według danych organizacji Consumer Reports, stosowania chlorowych wybielaczy czy wody utlenionej, ponieważ mogą one zniszczyć powierzchnie. Podczas czyszczenia tapicerki należy zachować dodatkową ostrożność: zbyt intensywne czyszczenie alkoholem może odbarwić materiał. Skórzane powierzchnie po oczyszczeniu należy pokryć środkami do ochrony skóry.

Koronawirus w Polsce. Fakty

Koronawirus SARS-CoV-2 to patogen, który wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie przypomina zapalenie płuc, które ma zbliżony przebieg do SARS, czyli ostrej niewydolności oddechowej. Na tę chwilę w Polsce zakażonych jest już ponad 280 osób, z czego pięć osób zmarło. W związku z rosnącą liczbą zakażonych władze zdecydowały się zamknąć wszystkie placówki oświatowe, muzea, kina oraz teatry. Odwołano także wszystkie imprezy masowe i zakazuje zgromadzeń oraz widowisk.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Bezmozgowcy (gość)

  Proszę aby takich rzeczy nie mówić o0 czy wy chcecie narazić wszystkich myjkarzy na myjniach ręcznych aby złapali koronawirusa? Jest to głupota ... myjnie propagują bo szefowie myjni są pazurki na pieniądze ... Ale to że pracownik ma bezpośredni kontakt z klientem to h... zadbajmy o myjkarzy i niech sanepid zamknie myjnie ręczne bądź ich właściciele dadzą pismo że biorą na siebie pełną odpowiedzialność jak pracownik się zarazi... myjnie nie są niezbędne do życia!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości