Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Korytarz życia. Zmienią się przepisy? Ratownik o zachowaniu kierowców

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN24/ x-news

Fot. Andrzej Wiśniewski Jadąca z narządami do przeszczepu krajową drogą numer 7 z Warszawy do Radomia była spowalniana przez innych kierowców. Nie wszyscy jadący lewym pasem ustępowali pierwszeństwa pojazdowi uprzywilejowanemu. Zdaniem dyspozytora z warszawskiego pogotowia, takie sytuacje zdarzają się bardzo często.

- Nie jestem zaskoczony, dlatego że prawie na każdym dyżurze takiego typu sytuacje się zdarzają. Ludzie niestety czasami nie ustępują pojazdowi uprzywilejowanemu. W przypadku sytuacji, którą obserwowaliśmy na tym nagraniu, moim zdaniem jest to zachowanie z premedytacją, ponieważ było miejsce, żeby tej karetce ustąpić. Wydaje mi się, że ktoś chciał skorzystać z tego, że za nim jedzie pojazd uprzywilejowany i na drodze robi się z tego powodu pusto - twierdzi Krzysztof Samliński, ratownik, dyspozytor medyczny. 

Czas odgrywa ogromna rolę w działaniach służb ratunkowych. Kierowcy mogą przysłużyć się osobom, które potrzebują pomocy. Wystarczy, że utworzą tzw. korytarz życia.

Korytarz życia to nic innego jak pozostawione miejsce dla pojazdów ratunkowych poruszających się w korku, między stojącymi samochodami. Szczególnie ważny jest on na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie ruch samochodów jest bardzo duży i w razie najdrobniejszej kolizji tworzą się natychmiast gigantyczne korki.

Redakcja poleca: Prawo jazdy. Co oznaczają kody w dokumencie?

Korytarz życia jak utworzyć?

Każdy kierowca powinien wiedzieć jak utworzyć korytarz. Policja przypomina o kilku podstawowych zasadach.

  • Jeśli widzisz, że droga zaczyna się korkować - zjedź na bok pasa.
  • Nie czekaj do czasu, aż usłyszysz sygnał karetki, zjedź od razu pozostawiając między autami przestrzeń umożliwiającą przejazd dla służb ratunkowych.
  • W przypadku, gdy autostrada ma dwa pasy, kierowcy na lewym zjeżdżają zawsze - na lewo, kierowcy na pozostałych pasach - na prawo.
  • W ten sposób tworzy się szeroki pas, którym służby ratunkowe mogą dojechać do poszkodowanych i poruszać się w obu kierunkach.

Korytarz życia przepisy

Prawo o ruchu drogowym w art. 9. określa, że "uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się". Oznacza to, że kierowcy nie powinni wjeżdżać na skrzyżowanie, po którym jedzie pojazd uprzywilejowany i umożliwić mu przejazd, a piesi zrezygnować z przejścia przez „zebrę” przed nadjeżdżające pojazdy służb ratunkowych: karetkę, radiowóz czy wóz strażacki. Czasami to jednak może okazać się niewystarczające i już zawczasu warto pomyśleć o ułatwieniu dojazdu służbom ratunkowym.

Do konsultacji trafił projekt w sprawie zmian kodeksu drogowego. Obowiązek tworzenia korytarza życia jest uregulowany prawnie m.in. w Austrii i Niemczech. W Polsce obecnie traktowany jest tylko jako dobry zwyczaj kierowców, ale jeszcze w tym roku może stać się obowiązkowy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości