Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Koszt rejestracji motocykla i motoroweru 2020. Wniosek, opłaty, dokumenty

Data publikacji: Autor: Bogusław Korzeniowski

Fot. Pixabay.com Rejestracja motocykla i motoroweru niezależnie od tego czy jest nowy, używany, z kraju czy z importu, wiąże się z kosztami. Sprawdzamy koszty ich rejestracji w 2020 roku w poszczególnych przypadkach.

Obowiązek rejestracji pojazdu oraz warunki jego dokonania określają przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie artykułem 73, rejestracji pojazdu dokonuje, na wniosek właściciela, starosta właściwy ze względu na miejsce jego zamieszkania (siedzibę), wydając dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną, jeżeli jest wymagana. Rejestracji zakupionego pojazdu powinno się dokonać ustawowo w ciągu 30 dni od momentu jego kupna. W związku z pandemią koronawirusa, termin ten jest wydłużony do 180 dni.

Rejestracji nie musi dokonywać osobiście właściciel pojazdu. Całą procedurę może przeprowadzić w jego imieniu osoba, która będzie posiadała pełnomocnictwo. Pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie, a koszt załatwienia rejestracji pojazdu przez pełnomocnika wiąże się z opłatą 17 zł. Jeśli pełnomocnictwo posiada - np. rodzeństwo lub małżonek, nie ponosi się opłaty.

Zobacz także: Kosztowne awarie silników Diesla

Opłaty związane z rejestracją, dokonujemy bezpośrednio w urzędzie. Możemy też uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne.

W przypadku rejestracji pojazdu jeżdżącego w kraju dokumenty jakich potrzebujemy to:

 • Oryginał dowodu własności pojazdu np. umowę kupna-sprzedaży, fakturę, umowa darowizny;
 • Dowód tożsamości (osoba fizyczna) lub dokument z CEIDG/KRS (osoba prawna);
 • Dotychczasowy dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym (w przypadku braku możliwości wpisu w dowód otrzymujemy zaświadczenie od diagnosty);
 • Kartę pojazdu (posiada ją motocykl, nie jest wydawana w przypadku motoroweru);
 • Dotychczasowe tablice rejestracyjne;
 • Aktualną polisę OC (polisę można zawrzeć na podstawie umowy zakupu, nie musi być dowód rejestracyjny);
 • Wniosek rejestracji pojazdu;
 • Potwierdzenie opłaty za rejestrację (komunikacyjną i ewidencyjną).

W przypadku rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy wymagane dokumenty to:

 •  Potwierdzenie zakupu pojazdu i odpowiednik polskiego dowodu rejestracyjnego. Dokumenty w języku obcym muszą zostać przedstawione w oryginale i dołączone do tego muszą być tłumaczenia na język polski;
 • Potwierdzenie wyrejestrowania z kraju, w którym model został kupiony;
 • Zagraniczne tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku;
 • Dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju;
 • Wypełniony wniosek o rejestrację modelu sprowadzonego z zagranicy;
 • Dowód tożsamości (osoba fizyczna) lub dokument z CEIDG/KRS (osoba prawna);
 • Wniosek rejestracji;
 • Potwierdzenie opłaty za rejestrację (komunikacyjną i ewidencyjną);
 • Zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym.

Po złożeniu wniosku o rejestrację wraz z kompletem wymaganych załączników organ rejestrujący dokonuje rejestracji czasowej pojazdu na okres 30 dni. Dokumentem dopuszczającym pojazd do ruchu jest w tym okresie pozwolenie czasowe, które przed upływem wyznaczonego terminu podlega wymianie na dowód rejestracyjny.
Dowód rejestracyjny jest produkowany w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie. Karta pojazdu jest niezbędna przy motocyklu i nie występuje dla motoroweru.
 

OPŁATY NIEZBĘDNE PRZY REJESTRACJI MOTOCYKLA i MOTOROWERU (w złotych)

 

Opłaty komunikacyjne za wydanie:

Motocykl zarejestrowany w PL

Motocykl sprowadzony

Motorower

zarejestrowany w PL

Motorower sprowadzony

Opłaty fiskalne

2% (jeżeli obowiązuje*)

0

2% (jeżeli obowiązuje*)

0

Tablice rejestracyjne zwyczajne

40,50

40,50

30,50

30,50

Tablice rejestracyjne indywidualne

500,50

500,50

 

 

Dowód rejestracyjny

54,50

54,50

54,50

54,50

Karta pojazdu

0

75

0

0

Pozwolenie czasowe

14

14

14

14

Nalepka legalizacyjna

12,50

12,50

12,50

12,50

Koszt badania technicznego**

0

62

0

53

 *Przepisy Skarbowe stanowią, że obowiązek zapłaty tego podatku pojawia się przy zakupie używanego pojazdu od osoby prywatnej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Tym samym kupując pojazd od dealera, z komisu, czy firmy prowadzącej działalność gospodarczą i otrzymując fakturę VAT nie musimy udawać się do urzędu Skarbowego i płacić PCC. Jeżeli jednak pojazd był kupiony od osoby fizycznej, wówczas mamy obowiązek zapłacić ,,2% wartości rynkowej’’. Obowiązek zapłaty PCC nie obowiązuje w przypadku nabycia rzeczy ruchomej za kwotę nie przekraczającą 1000 zł.

**Warto zauważyć, że zagraniczne badania techniczne są w Polsce akceptowane i w nowych motocyklach pierwsze jest przewidziane po 3-latach od rejestracji, drugie po pięciu, a kolejne co rok. W przypadku motoroweru w Polsce przeglądy są po trzech latach i kolejne co dwa lata.

Zobacz także: Testujmy Mazdę 6

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Gbfffp (gość)

  L

 • rowerzysta (gość)

  a jeśli do roweru dołączę silnik spalinowy 50 ccm to mam rejestrować ? Pedały zostają integralną częścią roweru...

 • Agnie (gość)

  Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agnie

 • BoBig (gość)

  Według portalu gov.pl opłaty wyglądają trochę inaczej. Cytuję: Opłaty w urzędzie: 85 zł – opłata za dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i nalepkę kontrolną na szybę pojazdu, 13,50 zł – opłata za pozwolenie czasowe, opłaty za tablice rejestracyjne: 80 zł – samochodowe, 40 zł – motocyklowe, 30 zł – motorowerowe, 1 000 zł – indywidualne, 75 zł – opłata za kartę pojazdu – jeśli producent albo importer pojazdu nie wydał karty, 50 gr – opłata ewidencyjna, którą zapłacisz osobno za wydanie: dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, tablic rejestracyjnych, karty pojazdu i nalepki kontrolnej.

 • Max (gość)

  Witaj chciałem poruszyć temat dodatkowej tablicy rejestracyjnej dla przyczepki którą ciągnie motocykl . Temat w wydziale komunikacji nie do przejścia , przepis utknął gdzieś w latach 70 . A świat pojechał dalej pozdrawiam

 • Krzysztof (gość)

  W sekcji dokumentów wymaganych do rejestracji motocykla sprowadzonego z zagranicy jest błąd. Dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju nie jest wymagany ponieważ motocykle ustawowo są zwolnione z akcyzy. Tak więc urzędowy wzór takiego dokumentu w ogóle nie istnieje (w przeciwieństwie do samochodów czy innych pojazdów czterokołowych jak quady). Informacje takie można znaleźć na stronach Wydziałów Komunikacji większych miast. Dla przykładu podam opis będący na stornie Warszawy w sekcji "Wymagane dokumenty": "7. Dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju albo dokument potwierdzający brak tego obowiązku albo zaświadczenie stwierdzające zwolnienie od akcyzy, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej (dotyczy: samochodu osobowego, pojazdu rodzaju „samochodowy inny”, podrodzaju „czterokołowiec” - kategoria homologacyjna L7e lub podrodzaju „czterokołowiec lekki” - kategoria homologacyjna L6e)."

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości