Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Kosztowne wykroczenia

Data publikacji: Autor: Dariusz Krawczyk

 Policjant może ukarać sprawcę wykroczenia mandatem wynoszącym od 20 zł do 500 zł. W sytuacji, gdy za jednym razem kierowca popełnił co najmniej dwa wykroczenia suma ta sięga tysiąca zł.

Podpisany blankiet może anulować już tylko sąd.

 

Opis popełnionego wykroczenia, wysokość grzywny oraz liczbę punktów karnych przeczyta kierowca, któremu policjanci wypiszą mandat na nowych blankietach obowiązujących od ostatniego czwartku. Formularz składa się z pięciu odcinków. Pierwsze trzy oznaczone literami A, B i C dostanie prowadzący. Wyznaczoną kwotę będzie musiał wpłacić nie później niż przed upływem siedmiu dni.

 

- Wysokość grzywny pozostała bez zmian. Policjant może ukarać sprawcę wykroczenia mandatem wynoszącym od 20 zł do 500 zł. W sytuacji, gdy za jednym razem kierowca popełnił co najmniej dwa wykroczenia suma ta sięga tysiąca zł - informuje podinspektor Zygmunt Szywacz z Wydziału Ruchu Drogowego katowickiej Komendy Wojewódzkiej Policji.

 

Nowością są mandaty kredytowane zaoczne. Właściciel samochodu, parkując w niedozwolonym miejscu, po powrocie może znaleźć za wycieraczką informację, że policja wystawiła mu mandat, który odebrać można np. u dozorcy pobliskiego budynku.

 

Kolejną niespodzianką są mandaty wypisywane na podstawie odczytów z aparatury rejestrującej ruch drogowy. Zdjęcie wykonane przez fotoradar stanowi dowód popełnienia wykroczenia. Mundurowi dołączą tylko blankiet mandatu i całość wyślą listem poleconym pod adres domowy kierowcy. Panowie bez wiedzy żony podwożący koleżanki lub autostopowiczki nie muszą się obawiać zdemaskowania. Na zdjęciu wizerunki pasażerów będą wymazane.

 

- W przypadku mandatów zaocznych termin płatności wynosi 7 dni od daty wystawienia. Jeśli ukarany nie ureguluje należności, musi spodziewać się wezwania na komendę albo sporządzenia wniosku o ukaranie przez sąd grodzki - stwierdza komisarz Marcin Koper z Wydziału Prewencji KWP w Katowicach.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości