Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Kosztowne zaniedbanie

Data publikacji: Autor: Michał Głombiowski

 Zmiana ubezpieczyciela wymaga wcześniejszego rozwiązania zawartej już umowy. Jeżeli nie dopełnimy tego obowiązku, narazimy się na poważne koszty.

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego zobowiązany jest do opłacania składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej - OC. Pamiętajmy, że zmiana ubezpieczyciela wymaga wcześniejszego rozwiązania zawartej już umowy. Jeżeli nie dopełnimy tego obowiązku, narazimy się na poważne koszty.

 

Sytuacja taka zdarza się naprawdę często - wykupujemy polisę OC, ale w międzyczasie znajdujemy tańszą lub bardziej atrakcyjną ofertę i po okresie dwunastu miesięcy decydujemy się na zmianę ubezpieczyciela, ale zapominamy o wypowiedzeniu poprzedniej umowy. Skutki „luki w pamięci” są dotkliwe - trzeba opłacić podwójne ubezpieczenie.

 

Nawet, jeżeli ubezpieczenie OC opłacane jest w ratach, to przed upływem jednego roku od jego zawarcia nie można skutecznie wypowiedzieć umowy. Ale, co najważniejsze, brak wypowiedzenia umowy skutkuje automatycznym przedłużeniem jej na następny rok. Przepisy mówią jasno: jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne dwanaście miesięcy. Odbywa się to bez wcześniejszego powiadomienia właściciela samochodu.

 

Dlatego jeżeli chcemy zmienić firmę, w której wykupujemy polisę, zawsze należy pamiętać o wcześniejszym wypowiedzeniu umowy. Niestety, to na nas ciąży ten obowiązek. W praktyce w pułapkę „podwójnego ubezpieczenia” wpaść łatwo. Dużo trudniej z niej później wyjść.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości