Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Kradną paliwo ze stacji. Połowa wpada

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Kradną paliwo ze stacji. Połowa wpada Policjanci miesięcznie odnotowują kilkanaście kradzieży na stacjach paliw w Koszalinie i powiecie. W niedzielę zatrzymali dwóch złodziei. Jednak blisko połowa sprawców nie zostaje wykryta. Autor: Joanna Krężelewskajoanna.krezelewska@gk24.pl

Do naszej redakcji zadzwonił pracownik jednego z dużych koncernów paliwowych. – Złodzieje są coraz bardziej zuchwali. Kradną na potęgę, głównie olej napędowy – powiedział, prosząc o anonimowość. – Załoga obawia się, że kradzieże odbiją się na ocenie naszej pracy przez szefów.

O sprawę zapytaliśmy pracowników różnych stacji. Nikt nie zdecydował się podać nazwiska. – Obserwujemy osoby, które podjeżdżają do dystrybutora. Ich zachowanie, samochód, tablice. Jeśli ktoś zachowuje się podejrzanie, zaraz ktoś uprzejmie zaproponuje mu pomoc w tankowaniu – usłyszeliśmy. – Wymieniamy się informacjami o złodziejach i markach ich aut. Trzeba, bo kradzieże na stacjach to plaga – powiedział inny pracownik.

Policjanci zaznaczają, że w ostatnim czasie liczba takich przestępstw się nie zwiększyła. – Każdego miesiąca to kilkanaście zgłoszeń w Koszalinie i powiecie – mówi Magdalena Marzec, rzecznik prasowy koszalińskiej komendy. – Do kradzieży dochodzi najczęściej na dużych stacjach paliw.

Potwierdza to Jerzy Banasiak, rzecznik Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koszalinie, który prowadzi w mieście dwie stacje paliw. – W tym roku kradzieży nie odnotowaliśmy. W ubiegłym były dwie próby, obie udaremnione przez naszych pracowników. Myślę, że w przypadku naszych stacji sprawa jest prosta: odległość od dystrybutora do kas jest niewielka, więc ryzyko złapania jest dla złodzieja bardzo duże – podkreśla.

Złapać paliwowego złodzieja jest dość trudno – blisko połowie udaje się uciec przed policją. Dlaczego? – Zamieniają tablice rejestracyjne – mówi pracownik stacji. – Nagrania z monitoringu są naprawdę dobrej jakości, ale jeśli tablice są kradzione, może być kłopot z identyfikacją danej osoby.

Może, ale nie musi. Policjanci z Polanowa, o czym wczoraj informowaliśmy, zatrzymali w niedzielę kobietę i mężczyznę, którzy ukradli olej napędowy. 25-latka kobieta próbowała odwrócić uwagę ekspedientki, kiedy jej 26-letni partner tankował volkswagena passata. Pracownica sklepu rozpoznała ją jednak – w dniu, gdy obsługiwała ją ostatni raz, na stacji ktoś zatankował paliwo i nie zapłacił. Powiązała więc fakty i z innym pracownikiem stacji spisała numery rejestracyjne passata.

Gdy okazało się, że samochód ma dwie różne tablice, ekspedientka powiadomiła polanowską policję. Mundurowi chwilę później odnaleźli 25-latkę na jednej z ulic. Mężczyznę w passacie, który opuścił stację bez płacenia za paliwo, zatrzymali zaraz potem. Oboje trafili do aresztu w koszalińskiej komendzie. Policjanci ustalili też, że prawdopodobnie ta sama dwójka ukradła na tej stacji paliwo wcześniej już dwa razy.

Koszalińscy policjanci zatrzymali w zeszłym roku trzy osoby, które wielokrotnie tym samym autem tankowały paliwo i uciekały. Za każdym razem mieli inne tablice. We wrześniu wpadła też trójka młodych Estończyków – zatankowali opla i uciekli ze stacji. Po chwili wszystkie patrole policji w mieście znały opis wozu.

Zatrzymano go, choć numery się nie zgadzały. Pod samochodem policjanci znaleźli tablice rejestracyjne, zamontowane w chwili kradzieży. – Dlatego ważne, by właściciel bądź pracownik stacji natychmiast o kradzieży powiadomił policję i przekazał jak najwięcej szczegółów – radzi Magdalena Marzec.

Wykroczenie czy przestępstwo
Choć złodzieje najczęściej tankują do kwoty 250 zł, co kwalifikowane jest jako wykroczenie, mogą się przeliczyć: ponawianie kradzieży na stacjach może być zakwalifikowane jako czyn ciągły. Jeśli w sumie koszt ukradzionego paliwa przekroczy 250 zł, złodzieje przed sądem będą odpowiadali za przestępstwo, za co grozić może nawet do 5 lat
więzienia.

Kradną paliwo ze stacji. Połowa wpada
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Kradną paliwo ze stacji. Połowa wpada

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości