Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Technologia

Kradzież aut. To rozwiązanie odstarszy złodzieja?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Archiwum W ofercie jednego z producentów aut pojawi się nowy typ systemu antykradzieżowego DNA Program, który pozwoli policji błyskawicznie zidentyfikować pochodzenie kontrolowanego samochodu lub używanych części. Na jakich zasadach będzie działał?

Fot. Archiwum Toyota uzupełni swoją ofertę zabezpieczeń antykradzieżowych o nowe rozwiązanie. DNA Program to sposób na trwałe oznakowanie samochodu, które powoduje, że przechowywanie i sprzedaż kradzionego samochodu stają się bardziej ryzykowne. Na wszystkich kluczowych częściach pojazdu umieszczane są markery w postaci skrawków poliestrowej folii o wielkości około 0,5 mm, z których każdy zawiera ten sam numer identyfikacyjny. Odczytanie numeru jest możliwe już przy 40-krotnym powiększeniu za pomocą ręcznego przyrządu optycznego. To pozwoli policji na szybkie rozpoznanie kradzionych samochodów lub części pochodzących z nielegalnego źródła. O oznakowaniu samochodu w systemie DNA Program informują odpowiednie naklejki na szybach, zniechęcając złodziei przed kradzieżą.

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. Test oszczędnej wersji 1.6 MultiJet
- Ergonomia wnętrza. Od niego zależy bezpieczeństwo!

- Spektakularny sukces nowego modelu. Kolejki w salonach!

Koszt DNA Program będzie porównywalny z ceną alarmu. Nowe zabezpieczenie zostanie wprowadzone jako opcja do pełnej gamy modeli marki. Usługa oznakowania samochodów będzie dostępna we wszystkich salonach Toyoty.

Numer identyfikacyjny użyty do oznakowania samochodu, najczęściej numer VIN, drukowany jest na folii za pomocą lasera. Markery nanosi się w kilkudziesięciu miejscach na różnych elementach pojazdu, od części karoserii, przez elementy zespołu napędowego i zawieszenia, po lampy, akcesoria i fragmenty wystroju wnętrza. Znakowania dokonuje się w niewidocznych miejscach, a jego usunięcie jest praktycznie niemożliwe. Wykrycie nawet pojedynczych markerów pozwoli na stwierdzenie pochodzenia samochodu lub części, a zatem udowodnienie przestępstwa.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • max (gość)

    na pewno lepiej wiecej niz mniej, wiec brawo dla toyoty, jak bede nastepnym razem na pulawskiej w serwisie to zapytam czy wiedza o co chodzi dokladnie

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości