Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Kradzież auta. Czy to koniec popularnej metody na walizkę?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Marzena Bugała Brytyjczycy znaleźli prosty sposób na złodziei posługujących się metodą na tzw. walizkę. Rozwiązanie jest banalnie proste, a co najważniejsze skuteczne.

Wśród złodziei popularną metodą kradzieży samochodów jest tzw. walizka. Doświadczony złodziej robi to w 6 sekund. Za pomocą elektronicznego nadajnika włamuje się i kradnie nowe, luksusowe i teoretycznie dobrze zabezpieczone auto. W praktyce wygląda to tak, że jeden ze złodziei ze wzmacniaczem antenowym podchodzi do okien domu. Urządzenie wyszukuje sygnał kluczyka, który często leży blisko okna czy drzwi wejściowych. Druga osoba w tym czasie pociąga za klamkę po to, aby samochód zaczął domagać się sygnału z kluczyka. W teorii powinien znaleźć sygnał kluczyka, w momencie gdy ten jest blisko auta. "Walizka" łamie to zabezpieczenie za pomocą drugiego wzmacniacza - w rezultacie pojazd odbiera sygnał tak, jak z oryginalnego kluczyka.

Redakcja poleca:

Do 500 zł mandatu za ignorowanie nowego znaku
Mapa fotoradarów w Polsce. Lista lokalizacji
Czy bać się aut z dużym przebiegiem?

Eksperci w takiej sytuacji radzą, by kluczyki chować do metalowego pojemnika lub nawet do lodówki, by zakłócić fale radiowe. Land Rover znalazł jednak prostą metodę na zabezpieczenie auta z systemem bezkluczykowym. Samochód sprawdza, ile czasu zajmuje komunikacja pomiędzy kluczykiem a pojazdem. Jeśli dłużej niż powinna, oznacza to, że sygnał  kluczyka został wzmocniony i mamy do czynienia z próbą kradzieży.

Nowe rozwiązanie posiada m.in. Range Rover, Range Rover Sport oraz Jaguar E-Pace z roku modelowego 2018.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • stefan (gość)

    za kradziesz auta-obciac prawa dlon

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości