Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Kradzież auta. Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą „na walizkę"? (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. TVN Turbo/x-news Auta z inteligentnymi kluczykami wreszcie przechytrzają nawet najinteligentniejszych złodziei. Wszystko dzięki polskim naukowcom. Stworzyli oni urządzenie, które zabezpiecza samochody przed tzw. kradzieżą na walizkę.

Wśród złodziei popularną metodą kradzieży samochodów jest tzw. walizka. Doświadczony złodziej robi to w 6 sekund. Za pomocą elektronicznego nadajnika włamuje się i kradnie nowe, luksusowe i teoretycznie dobrze zabezpieczone auto. W praktyce wygląda to tak, że jeden ze złodziei ze wzmacniaczem antenowym podchodzi do okien domu. Urządzenie wyszukuje sygnał kluczyka, który często leży blisko okna czy drzwi wejściowych. Druga osoba w tym czasie pociąga za klamkę po to, aby samochód zaczął domagać się sygnału z kluczyka. W teorii powinien znaleźć sygnał kluczyka, w momencie gdy ten jest blisko auta. "Walizka" łamie to zabezpieczenie za pomocą drugiego wzmacniacza - w rezultacie pojazd odbiera sygnał tak, jak z oryginalnego kluczyka.

Redakcja poleca: Do 500 zł mandatu za ignorowanie nowego znaku

Złodziei powstrzymać może wynalazek polskich naukowców. Skontrowane urządzenie wykorzystuje czujnik ruchu i mikroprocesor. Ma formę klipsa, zakładanego na baterię pilota. Mikroprocesor analizuje ruch człowieka i na tej podstawie włącza lub wyłącza zasilanie pilota. Aby aktywować zabezpieczonego pilota należy na chwilę stanąć obok pojazdu i dwukrotnie klepnąć w kluczyk, który znajduje się np. w kieszeni. Gdy kierowca wyłączy silnik, nie musi nic robić, aby ponownie zablokować pilota.

Inne zabezpieczenie przed metodą kradzieży auta na walizkę wprowadził Land Rover. Samochód mierzy czas reakcji na sygnał z kluczyka. Jeśli jest dłuższy, bo przechodzi przez złodziejski sprzęt, auto odczytuje to jako próbę kradzieży. Nie otwiera drzwi oraz nie uruchamia pojazdu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • adad (gość)

  Ale mi nowość... od pół roku na allegro już maja sprzedawcy specjalne ochronne etui na klucze zbliżeniowe które chronią przed taka kradzieżą.

 • Rysiek (gość)

  Zamowilem Keyless protectora 3tygodnie temu. Dla mnie rewelacja! Futerał z allegro poszedł do kosza. Ciągle chowanie klucza do futerału znudziło mi się po tygodniu.

 • wer (gość)

  Fajnie, że POLSKIE!

 • Faker (gość)

  Można to gdzieś kupić?

 • Abc (gość)

  Kupisz na http://keylessprotector.com

 • kolkom (gość)

  kluczyki zbliżeniowe to bubel, gadżecik który wiecej może przynieść szkody niż pozytku.. no cóż, ale mnie stać tylko na uzywany samochód z aaa auto to tego probemu nie mam ;p

 • Pompek7231 (gość)

  U mnie w firmie stosujemy rozwiązania polegające na montażu lokalizatorów GPS. U nas wybór padł na firmę transmobil i wcale go nie żałujemy. Ich sprzęt jest dokładny i ma świetne zasilanie, co doskonale sprawdzi się przy próbie kradzieży.

 • Gość (gość)

  Key les można czasowo wyłączyc. 1.zamykamy z pilota 2.Następnie dotykamy klamkę w ciągu 15s po zewnętrzetrzej strony. 3.No i keyles wyłączony do czasu ponownego otwacia pojazdu.

 • Andrzej (gość)

  Ja kupiłem takie etui i jest git jak na razie działa :) https://allegro.pl/oferta/etui-antykradziezowe-klatka-faradaya-na-walizke-7586010604

 • Michał (gość)

  Ja znalazłem też Polskie rozwiązanie, blokada immobilizera can która wydaje się być również ciekawą opcją do rozważenia jeśli chodzi o zabezpieczenia: https://zabezpiecz-auto.pl/ czy ktoś może miał okazję skorzystać?

 • J@ (gość)

  Ludzie, nie stresujące się tak mocno. Trzeba było kupić prostszy samochód bez tych udogodnień. Pamiętajcie, że funkcję zbliżeniową można wyłączyć i będzie wam znacznie wygodniej. Po prostu korzystacie z pilota, bez potrzeby chowania do etui i potrząsania czy klepania w teczkę z kluczykiem.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości