Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Kradzież auta. Te samochody kradzione są najczęściej w Warszawie

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Szymon Starnawski Co drugie auto kradzione w Polsce ginie w Warszawie. Szczególnie narażeni są posiadacze japońskich marek.

W ciągu sześciu miesięcy skradziono w stolicy 1553 samochody. Dla porównania w całym województwie dolnośląskim łupem złodziei w bieżącym roku padło 530 aut.

Te modele aut kradną w Warszawie

Na pierwsze miejsce niechlubnego rankingu wysunęła się Toyota, której w pierwszym półroczu 2019 roku skradziono 346 egzemplarzy. Najchętniej kradziono Aurisy (102 egzemplarze), Avensisy (47 sztuk) i RAV4 (41 sztuk).

Drugie miejsce należy do Mazdy. W tym przypadku polowano głównie na starsze pojazdy - Mazdę 323 (46 sztuk), „szóstkę” i CX5 –  po 39 aut.

Zobacz także: Silniki współpracujące z LPG. Na co zwrócić uwagę

Podium zamyka Honda - a najczęściej kradzione modele w stolicy tej marki to CR-V (54 auta), Civic (52 sztuk) i HR-V (24 sztuki). "Powodzeniem" cieszy się także Nissan (75 aut - 36 egzemplarzy X-Trail i 19 Qashqai) oraz Lexus (74 auta).

Jak widać złodzieje w Warszawie upodobali sobie japońskie marki. Dopiero na szóstym miejscu znalazł się producent niepochodzący z Japonii - to Ford (49 skradzionych aut). W innych regionach kraju kradzione są głównie modele niemieckich producentów. 

Kradzież auta - tak działają złodzieje

Metoda „na walizkę” spowodowała, że ostatnie lata to prawdziwe eldorado dla złodziei samochodów. Nie muszą ją poznawać „tajemnej” sztuki włamu, by odjechać namierzonym wcześniej pojazdem. Wystarczy, że skorzystają z urządzenia wzmacniającego sygnał z kluczyka auta wyposażonego w system – nomen omen – bezkluczykowy i mogą bez problemu otworzyć drzwi i włączyć silnik. Bywa, że cała operacja nie trwa nawet minuty.

Co dalej dzieje się z samochodem? Po uruchomieniu pojazdu złodzieje nie mają szansy ponownie go „odpalić”. Walizka nie duplikuje bowiem sygnału kluczyka, a jedynie zwiększa jego moc. Przestępcy kierują się więc prosto do „dziupli”, gdzie z pomocą „rozbieraków”, czyli ekspertów od rozkładania auta na części (mechaników, blacharzy) zmieniają samochód w zestaw części, które następnie sprzedawane są na portalach internetowych, szrotach czy giełdach.

Najczęściej kradzione marki aut  w Warszawie w pierwszym półroczu 2019

L.p. Nazwa modelu Liczba skradzionych sztuk
1. Toyota 346
2. Mazda 152
3. Honda 143
4. Nissan 75
5. Lexus 74


Zobacz także: Porsche Macan w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • kto (gość)

  Komu się opłaca jeszcze kraść dla paru groszy...

 • wheel (gość)

  No niestety japońskie, szczególnie toyoty są popularne w tym rankingu... dobre auta na ogół i dlatego kradną. Mam avensis ale garażuje więc o kradzież się nie martwie

 • przeciw-korupcji (gość)

  Policja jest albo wyjątkowo nieudolna, albo współpracują ze złodziejami, bo innej możliwości po prostu nie ma. Kiedy się to skończy?

 • KK (gość)

  "wheel " gdzie garażujesz, podaj adres :)

 • norli (gość)

  Żeby jeszcze policja była szybka i skuteczna. Można mieć obawy, że nie jest skuteczna. Podobno według statystyk kradną głównie z piątku na sobotę to dlaczego często tak długo trwa wprowadzanie kradzieży do systemu? Eh.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości