Kradzież auta. Z tym zabezpieczeniem złodzieje mają problem

Bartłomiej Pobocha
Fot. Jarosław Jakubczak
Fot. Jarosław Jakubczak
Okres noworocznych wyprzedaży oraz ferii zimowych to istny raj dla złodziei. Szał zakupów, większa ilość noszonej gotówki, roztargnienie i brak czujności związany z wypoczynkiem sprzyjają amatorom cudzej własności. Dotyczy to nie tylko kieszonkowców. Swoją aktywność wzmagają również złodzieje samochodów.

Styczeń to okres zakupowego szaleństwa w galeriach handlowych. W weekendy parkingi pękają w szwach od aut miłośników noworocznych obniżek cen. Po wielu godzinach zmagań szczęśliwi mniej lub bardziej wychodzicie na parking przed galerią handlową i po chwili padają słowa: „Gdzie jest samochód”? Jedna alejka, druga... „Jestem pewien/pewna, że zaparkowałem/zaparkowałam tutaj”. Niestety, auto zniknęło. Wezwanie policji, przegląd nagrań z monitoringu galerii czy sklepu (o ile kamery są i działają), wizyty na komisariacie. I nerwy, nerwy, nerwy, bo pojazdu zwykle nie udaje się odzyskać. Gratką dla złodziei są też samochody zaparkowane pod stokami, hotelami i pensjonatami, często pełne sprzętu narciarskiego.

Jest jednak sposób na zabezpieczenie pojazdu na wypadek kradzieży, dający pewność, że jeśli do niej dojdzie, to uda się odzyskać samochód. Chodzi o system monitoringu radiowego. Dlaczego? Bo profesjonalni przestępcy bez problemu obchodzą alarmy i otwierają nawet najlepsze zamki, a klasyczny system monitoringu bazujący jedynie na sygnałach GPS/GSM są w stanie zagłuszyć urządzeniami za kilkaset złotych. W efekcie auto „znika z radaru” namierzającej go firmy. System radiowy jest w zasadzie niemożliwy do zagłuszenia i niezwykle skuteczny, jeśli chodzi o lokalizowanie pojazdów.

„Położenie lokalizowanych samochodów jesteśmy w stanie ustalić z dokładnością do kilku centymetrów i to w czasie zaledwie kilku godzin od zgłoszenia kradzieży” – mówi Dariusz Kwakszys, IT Manager w firmie Gannet Guard Systems. Według danych spółki zajmującej się namierzaniem i odnajdywaniem obiektów, zgłoszenia dotyczące kradzieży aut w okresie styczeń-luty stanowią od 15 do 19 proc. przyjmowanych przez cały rok. Jak twierdzi Mirosław Marianowski z Gannet Guard Systems, wynika to między innymi z faktu, że w tym okresie wzrastają wydatki samych złodziei. „Zwiększenie zainteresowania nielegalnym procederem nie dotyczy tylko kieszonkowców, którzy są najbardziej aktywną grupą przestępczą w okresie ferii zimowych. Również złodzieje samochodów starają się zdobyć jak najwięcej gotówki, korzystając z roztargnienia i nieuwagi turystów. Warto jednak zaznaczyć, że świat kradzieży aut rządzi się swoimi prawami i tam nic nie dzieje się przypadkowo. Większość działań jest starannie zaplanowanych, a przestępcy nie kradną pojazdów dla siebie” – wyjaśnia Mirosław Marianowski.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty