Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Technologia

Kradzież auta. Złodzieje stawiają na nowe technologie. Tak kradną pojazdy (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. Pixabay.com Według producentów samochodów ma być wygodnie i bezpiecznie. Niestety coraz częściej zdarza się, że złodzieje skanują sygnał z kluczyków i za pomocą specjalnego sprzętu kradną samochody. Dlatego warto zainwestować w system GPS, który w razie czego powiadomi nas, gdzie złodzieje odjechali skradzionym pojazdem.

Wśród złodziei popularną metodą kradzieży samochodów jest tzw. walizka. Doświadczony złodziej robi to w 6 sekund. Za pomocą elektronicznego nadajnika włamuje się i kradnie nowe, luksusowe i teoretycznie dobrze zabezpieczone auto. W praktyce wygląda to tak, że jeden ze złodziei ze wzmacniaczem antenowym podchodzi do okien domu. Urządzenie wyszukuje sygnał kluczyka, który często leży blisko okna czy drzwi wejściowych. Druga osoba w tym czasie pociąga za klamkę po to, aby samochód zaczął domagać się sygnału z kluczyka. W teorii powinien znaleźć sygnał kluczyka, w momencie gdy ten jest blisko auta. "Walizka" łamie to zabezpieczenie za pomocą drugiego wzmacniacza - w rezultacie pojazd odbiera sygnał tak, jak z oryginalnego kluczyka.

Zobacz także: Utrata wartości auta. Jakie modele z segmentu C i D tracą najwięcej?

Złodziei powstrzymać może wynalazek polskich naukowców. Skontrowane urządzenie wykorzystuje czujnik ruchu i mikroprocesor. Ma formę klipsa, zakładanego na baterię pilota. Mikroprocesor analizuje ruch człowieka i na tej podstawie włącza lub wyłącza zasilanie pilota. Aby aktywować zabezpieczonego pilota należy na chwilę stanąć obok pojazdu i dwukrotnie klepnąć w kluczyk, który znajduje się np. w kieszeni. Gdy kierowca wyłączy silnik, nie musi nic robić, aby ponownie zablokować pilota.

Inne zabezpieczenie przed metodą kradzieży auta na walizkę wprowadził Land Rover. Samochód mierzy czas reakcji na sygnał z kluczyka. Jeśli jest dłuższy, bo przechodzi przez złodziejski sprzęt, auto odczytuje to jako próbę kradzieży. Nie otwiera drzwi oraz nie uruchamia pojazdu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości