Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kradzież lub zgubienie tablicy rejestracyjnej. Co zrobić?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Andrzej Banaś Złodzieje chętnie kradną samochody. Okazuje się, że łakomym kąskiem są też same tablice rejestracyjne. Co zrobić jeśli ktoś ukradł nam nasze "blachy" lub po prostu je zgubiliśmy?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 11 grudnia 2017 roku w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych stanowi, że właściciel pojazdu umieszcza na pojeździe tablice rejestracyjne z przodu i z tyłu w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych, z wyjątkiem przyczep, ciągników rolniczych, motocykli i motorowerów, na których tablicę umieszcza się tylko z tyłu.

Jaka kara za brak tablicy rejestracyjnej?

Zdarza się, że kierowcy świadomie zdejmują tablice rejestracyjne, aby nie można było zidentyfikować do kogo należy pojazd. Tablica rejestracyjna może być zgubiona np. podczas gwałtownej ulewy, ale może zostać także skradziona.

Za brak tablicy rejestracyjnej można otrzymać mandat od 20 do 500 zł. Właściciel pojazdy ryzykuje także odebranie dowodu rejestracyjnego. Jeśli sprawa znajdzie finał w sądzie, grzywna może wynieść nawet 5 000 zł. Jeśli zgubimy tablice lub zostaną nam skradzione, to pojazdem bez tablic nie powinniśmy wyjeżdżać na drogę.

Ostrzegamy, że nic nie pomogą własnoręcznie wykonane tablice np. z kawałka tektury.

Zgubiona tablica rejestracyjna. Co zrobić?

Jeśli nie pokonaliśmy dłuższego dystansu i szybko zauważyliśmy brak tablicy, warto pokonać trasę jeszcze raz i spróbować odnaleźć zgubę. Uczciwi znalazcy często odnoszą znalezioną tablicę rejestracyjną do najbliższego komisariatu policji, czy straży miejskiej, także dobrym pomysłem jest sprawdzenie także w tym miejscu. 

Brak tablicy rejestracyjnej. Mamy dwie możliwości

Jeśli poszukiwania tablicy rejestracyjnej zakończyły się niepowodzeniem, należy udać się do wydziału komunikacji, gdzie można wyrobić duplikat tablicy lub przerejestrować samochód.

Wtórnik tablic rejestracyjnych

Jeśli tablice rejestracyjne zniszczyły się, zostały zgubione lub skradzione można wyrobić wtórnik w urzędzie zachowując ten sam numer rejestracyjny.

Redakcja poleca: Prawo jazdy. Kod 96 do kategorii B a ciągnięcie przyczepy

W związku z wprowadzeniem nowych przepisów z zakresu rejestracji pojazdów, od 11.07.2020 r. obowiązuje nowy wzór tablic rejestracyjnych - z grafiką obrysu wizerunku orła i numerem certyfikatu producenta tablic rejestracyjnych (naniesione techniką laserową). Jeżeli tablica rejestracyjna, którą utraciliśmy lub została zniszczona wydana była przed tą datą, wówczas zobowiązani jesteśmy do wyrobienia wtórnika dwóch tablic (zgodnych z obowiązującymi przepisami).

Wysokość opłat za wydanie wtórnika tablic rejestracyjnych

Jeśli posiadamy tablice rejestracyjne ze starymi oznaczeniami (czarne tablice lub białe niezgodne ze wzorem):

 • gdy posiadasz czarne tablice rejestracyjne, należy pojazd przerejestrować na nowe oznaczenia, a opłaty wyniosą Cię tak jak w przypadku przerejestrowania,
 • 93 zł - wtórnik dwóch tablic rejestracyjnych lub w przypadku utraty jednej tablicy, jeżeli dotychczasowe tablice były niezgodne ze wzorem, muszą być zamówione obie tablice rejestracyjne;
 • 53 zł - wtórnik jednej tablicy rejestracyjnej - nie dotyczy tablic rejestracyjnych ze starymi oznaczeniami (czarne tablice rejestracyjne lub białe tablice niezgodne ze wzorem);
 • 43 zł - tylko dla motoroweru;
 • 17 zł - pełnomocnictwo od każdej osoby za którą załatwisz sprawę. W przypadku, gdy pełnomocnikiem będzie Twój mąż, żona, rodzic, dziecko, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki - pełnomocnictwo jest bezpłatne. Prokura jako szczególny rodzaj pełnomocnictwa podlega opłacie.

Nowe tablice rejestracyjne będą gotowe w ciągu 7 dni roboczych.

Kradzież lub utrata tablicy rejestracyjnej. Kiedy przerejestrować pojazd?

Jedną tablic rejestracyjną można zgubić przypadkowo, ale jeśli w niejasnych okolicznościach straciliśmy dwie tablice, można przypuszczać, że zostały one skradzione. Złodziej może się nimi posłużyć, a np. popełnione wykroczenia zostaną przypisane na nasze konto.

W takiej sytuacji należy bezzwłocznie udać się na komisariat policji i zgłosić sprawę. W przypadku kradzieży tablic nie do końca skuteczne może być też wyrobienie duplikatów, bo dalej będziemy przypisani do starych "blach".

Niekiedy jedynym skutecznym rozwiązaniem jest przerejestrowanie samochodu. W przypadku auta osobowego za wydanie nowych tablic, dowodu rejestracyjnego, naklejek legalizacyjnych zapłacimy 180,50 zł.

Zobacz także: Skoda Fabia IV generacji

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Klemens (gość)

  Darować Slawkowi Nowkowi

 • brudny harry (gość)

  dlaczego tablica nie jest przykreca na srubami do karoseri

 • adamas (gość)

  ..dlaczego za wygodę władzy ma płaćić obywatel....tablice są bezpłatne....np w skandynawii

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości