Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Kradzież, pościg i zatrzymanie. Policja prezentowała złodziejskie sztuczki

Data publikacji: Autor: Jerzy Stobiecki

Kradzież, pościg i zatrzymanie. Policja prezentowała złodziejskie sztuczki Najpierw błyskawiczna kradzież samochodu w Radomiu, potem brawurowa akcja policjantów i błyskawiczne zatrzymanie złodzieja. To działo się naprawdę, ale było tylko inscenizacją inaugurująca kampanię „Stop kradzieżom samochodów”.

Jedna z ulic Radomia. Jadącemu nią fordowi daje sygnały światłami kierowca samochodu, który jedzie z tyłu. Sygnalizuje w ten sposób, że coś jest nie w porządku. Potem wyprzedza. Gdy oba pojazdy zatrzymują się, złodzieje wyskakują z pierwszego z aut, zmuszają kierowcę forda do opuszczenia go, a potem błyskawicznie odjeżdżają dwoma samochodami.

To tylko pokaz

Tym razem jest to jednak tylko zorganizowany przez mazowiecka policję pokaz, który zapoczątkowuje kampanię społeczną. 

- To jedna metod stosowanych przez złodziei – mówi Tadeusz Kaczmarek rzecznik mazowieckiej policji – W ten sposób kradzione są głównie auta drogie, często poszkodowanymi są obcokrajowcy.

Zdaniem rzecznika inna, popularna metoda działania przestępców nazywana jest „na stłuczkę”

Kierowca jest wyprzedzany przez samochód, który po chwili gwałtownie hamuje. Z tyłu lekko uderza w niego jadący za nim pojazd – dochodzi do stłuczki. Zazwyczaj zaskoczony sytuacją kierowca, nie wyciągając kluczyków ze stacyjki, wyskakuje z samochodu, by sprawdzić co się stało – na to czekają złodzieje. Jeden ze sprawców błyskawicznie wsiada do samochodu i ucieka.

Pościg

Po pierwszym pokazie następuje drugi. Tym razem w akcji są policjanci, którzy namierzyli ukradziony samochód, zajechali mu drogę swoimi, nie oznakowanymi pojazdami i zmusili do zatrzymania. Antyterroryści używając broni palnej rzucają kierowcę na ziemię i skuwają go kajdankami. Wszystko trwa kilkadziesiąt sekund

Według Tadeusza Kaczmarka takie akcje były już niejednokrotnie przeprowadzane i kończyły się sukcesem. Lepiej jest jednak zapobiegać kradzieżom, temu ma też służyć rozpoczęta właśnie kampania.

Sprawdziliśmy

Samochody kradzione są: na konkretne zamówienie; na części; do odmładzania wraków – czyli kupowanie wraków samochodów kwalifikujący się na złom i kradzież odpowiedniego samochodu, który posłuży do odmłodzenia złomu; dla wymuszania haraczu; do popełniania innych przestępstw – na przykład mające na celu wyłudzenie ubezpieczenia.

Piotr Kutkowski

Kradzież, pościg i zatrzymanie. Policja prezentowała złodziejskie sztuczki
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Kradzież, pościg i zatrzymanie. Policja prezentowała złodziejskie sztuczki

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości