Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Kradzież tablic rejestracyjnych, utrata dowodu - radzimy, co robić

Data publikacji: Autor: Paweł Puzio

Kradzież tablic rejestracyjnych, utrata dowodu - radzimy, co robić Wymiana tablic rejestracyjnych kosztuje 170 zł. Jeśli je skradziono, trzeba zgłosić się na policję. W przeciwnym wypadku trzeba będzie się tłumaczyć z cudzych przestępstw.

Zaspy, złodzieje, czyli znikające tablice rejestracyjne

Zbiżająca się zima to zły czas dla tablic rejestracyjnych. Można je zostawić w zaspie, gdy się zbyt mocno wjedzie w pryzmę śniegu. Mogą tez paść łupem złodziei. Amatorzy cudzych numerów kradną je dla paliwa. Kierowca podjeżdża autem z takimi tablicami na stację, tankuje i ucieka nie płacąc rachunku. Tymczasem do właściciela tablic po pewnym czasie przychodzi wezwanie do uregulowania zaległości.

Gdy zauważymy brak tablicy lub tablic rejestracyjnych w samochodzie, mamy prawo podejrzewać kradzież. Fakt ten natychmiast należy zgłosić na policję. To jest pierwszy krok.

Drugi krok to odstawienie samochodu na parking lub do garażu. Brak numerów rejestracyjnych eliminuje go z ruchu. Po tym czeka nas wizyta w odpowiednim wydziale komunikacji w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta.

Tam należy złożyć wniosek o wydanie wtórnika tablic rejestracyjnych oraz nowy dowód rejestracyjny, bo ten musi ulec wymianie. Do wniosku musimy dołączyć oświadczenie (lepiej je przygotować wcześniej) o zagubieniu tablic (np. w zaspie śnieżnej) lub zaświadczenie zgłoszenia kradzieży z policji. Jeżeli została nam jedna tablica, to należy ją wziąć ze sobą, aby oddać w urzędzie. Musimy mieć także dowód rejestracyjny i kartę pojazdu (o ile samochód ją posiada).

Później mamy prawo wyboru. Możemy zostać przy starych numerach i np. wyrobić tylko wtórnik brakującej tablicy (np. w przypadku zagubienia w zaspie) lub zażyczyć sobie nowe numery. W tym drugim przypadku dowód rejestracyjny bezwzględnie ulega wymianie. Koszt operacji to 167,50 zł (nowe tablice oraz dowód rejestracyjny).

Jeśli jednak zdecydujemy się nie wymieniać dowodu, wystarczy że urząd wyda nam wtórniki tablic i nowe znaki legalizacyjne na tablice i do dowodu. Koszt wydania wtórnika jednej tablicy rejestracyjnej to 40 zł plus 11 zł za znaki legalizacyjne na tablicę i dowodu.

Jaki jest tryb postępowania w przypadku utraty bądź kradzieży tablic rejestracyjnych?

W przypadku utraty bądź kradzieży tablic rejestracyjnych należy zgłosić się do wydziału komunikacji i:

* złożyć wniosek o wydanie wtórnika" (BOI-31) - wypełnia właściciel pojazdu,
* zwrócić tablicę (w przypadku utraty jednej sztuki tablicy),
* przedłożyć dowód rejestracyjny,
* przedłożyć kartę pojazdu - jeśli była wydana,
* złożyć stosowne oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań (BOI-36) (w przypadku, gdy ich utrata nastąpiła na skutek zagubienia),
* zaświadczenie z policji potwierdzające zgłoszenie kradzieży tablic rejestracyjnych, w przypadku gdy ich utrata nastąpiła na skutek kradzieży.
* aktualna umowa ubezpieczenia OC

Jaką opłatę poniesiemy w związku z utratą bądź kradzieżą tablic rejestracyjnych?

Opłata skarbowa: za wniosek – 5 zł, za każdy załącznik – 0,50 zł.

Opłata administracyjna:
* na samochód – 80 zł (dwie tablice)
* na przyczepę – 40 zł (jedna tablica)
* na motocykl – 40 zł (jedna tablica)
* na motorower – 30 zł (jedna tablica)
* tablice indywidualne - 1000 zł

Tablice zabytkowe:
* samochodowe – 100 zł
* motocyklowe – 50 zł

Komplet znaków legalizacyjnych – 11 zł
Nalepka kontrolna na szybę – 16,50 zł
Pozwolenie czasowe – 12,00 zł
Za blankiet dowodu rejestracyjnego – 48,00 zł

Opłata ewidencyjna: 1 zł od każdego dokumentu.

Zaginął dowód rejestracyjny

O nowy dowód rejestracyjny trzeba wystąpić nie tylko, gdy się go zgubiło lub został skradziony. Trzeba go też wymienić przy każdej zmianie adresu zameldowania. W nowych dowodach rejestracyjnych nie ma bowiem rubryki na takie adnotacje. Jest natomiast miejsce na wpisanie zmian typu hak holowniczy czy instalacja gazowa.

A zatem przy utracie musimy wypełnić wniosek o wydanie wtórnika (BOI-31), w którym należy podać dokładnie okoliczności utraty.

Ważne - musimy mieć przy sobie wyciąg z rejestru badań technicznych z ostatniego badania. Musimy go zdobyć na stacji, w której wykonaliśmy to badanie.

Co prawda przepisy mówią, że takie zaświadczenie nie jest wymagane w przypadku, gdy termin następnego badania jest znany organowi rejestrującemu. Ale na ogół nie jest znany. Nie zapomnijmy też o karcie pojazdu, jeśli była wydana. Przy sobie musimy też mieć aktualną umowę ubezpieczenia OC.

Przy sobie musimy też mieć do wglądu tablice rejestracyjne „białe” (w celu wymiany znaków legalizacyjnych). Koszty związane z uzyskaniem wtórnika są takie same, jak koszty przy wymianie dowodu rejestracyjnego.

Koszty wymiany dowodu rejestracyjnego:

* za blankiet dowodu rejestracyjnego – 48 zł
* za blankiet pozwolenia czasowego – 12 zł
* za znaki legalizacyjne – 11 zł (dotyczy „białych” tablic rejestracyjnych)
Razem 71 zł.

Nalepki i znaki legalizacyjne

Zdarza się, że z tablicy znikną znaki legalizacyjne. Wówczas należy udać się do wydziału komunikacji i złożyć wniosek o powtórną legalizację. Trzeba mieć przy sobie kartę pojazdu, dowód rejestracyjny oraz tablice. Koszt wymiany 11 zł. Razem ok. 12,50 zł.

Natomiast, gdy z szyby zniknie nalepka z numerem rejestracyjnym, wówczas też musimy udać się do urzędu, aby otrzymać wtórnik. Należy mieć przy sobie dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (o ile była wydana) oraz oświadczenie i 16,50 zł na koszty plus opłata ewidencyjna oraz znaczki skarbowe. Razem 18 zł.

Nalepki i znaki legalizacyjne wydawane są od ręki.

Paweł Puzio

Kradzież tablic rejestracyjnych, utrata dowodu - radzimy, co robić
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Kradzież tablic rejestracyjnych, utrata dowodu - radzimy, co robić

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości