Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Raporty

Kradzieże aut. Jakie marki padają łupem złodziei?

Data publikacji: Autor: Mototarget.pl

Fot. Archiwum Wydaje się, że na temat statystyki kradzieży samochodów w Polsce wiemy już wszystko: jakie marki i modele są najczęściej kradzione, gdzie dokonuje się najwięcej kradzieży, z jakich krajów pochodzą ulubione przez złodziei auta. Najnowszy raport przygotowany przez IBRM SAMAR wywraca tę wiedzę do góry nogami. Okazuje się, że to nie właściciele Volkswagenów, Audi czy BMW powinni najbardziej obawiać się utraty samochodu.

Fot. Archiwum Według danych Komendy Głównej Policji w 2015 roku skradziono 13 408 samochodów osobowych. Jednocześnie dane Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wskazują, że w 2015 roku z powodu kradzieży wyrejestrowano „tylko” 8 256 samochodów osobowych. Skąd ta (5 152 szt.; 38,42%) różnica?

Wynika ona z odmiennej metodologii zbierania danych. Policja odnotowuje auto jako skradzione w momencie zgłoszenia szkody, CEPiK – dopiero gdy pojazd zostaje wyrejestrowany w następstwie kradzieży. Pomiędzy tymi dwoma wydarzeniami może upłynąć wiele miesięcy, co wiąże się z procedurą postępowania w przypadku kradzieży pojazdu. To zaś oznacza, że część aut zgłoszonych policji jako skradzione może trafić do CEPiK-u jako wyrejestrowane dopiero w następnym roku, a część aut z CEPiK-u została odnotowana przez policję już w roku poprzednim.

Co więcej, niektóre auta z bazy policji w ogóle nie trafiają do bazy CEPiK. Tak dzieje się np. gdy pojazd zostanie odzyskany i zwrócony właścicielowi. Według danych KG Policji, w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 27 stycznia 2016 r. spośród wszystkich samochodów osobowych, które były zarejestrowane w Krajowym Systemie Informacyjnym Policji jako utracone (28 429 szt.) zostało odzyskanych 7 577 szt. (26,65%).

Choć liczba aut zarejestrowanych w Polsce i poruszających się po polskich drogach stale rośnie (jak wynika z danych CEPiK, liczba wszystkich pojazdów zarejestrowanych w Polsce na koniec 2014 roku wyniosła ponad 26,03 mln sztuk, o 3,43% więcej niż w poprzednim roku), to z roku na rok liczba skradzionych samochodów jest coraz mniejsza. Jeszcze dziesięć lat wcześniej, w roku 2005, skradziono 45 292 samochody, zaś w minionym  roku - 13 408 aut (dane Policji).

Stare diesle bardziej narażone na kradzież

Kradzione są głównie auta starsze, które następnie stanowią swoisty magazyn części zamiennych dla innych pojazdów. Najczęściej są to auta w wieku od 6 do 10 lat. Grupa ta stanowiła 43% wszystkich skradzionych w 2015 roku samochodów. Udział samochodów od 11 do 15 lat to 19% (drugie miejsce pod względem wieku).

Na trzecim miejscu znajduje się grupa aut w wieku 1-3 lata (z udziałem 15%). Najmniej (10%) skradziono najstarszych aut, w wieku powyżej 15 lat. Dane te korespondują ze strukturą importu samochodów używanych, wśród których dominują auta starsze. Średni wiek sprowadzanych pojazdów to 10-11 lat.

Kwestia wieku skradzionych samochodów łączy się z innym faktem: właścicielami 81% skradzionych aut były osoby prywatne. To właśnie ta grupa posiada głównie starsze samochody, podczas gdy firmy użytkują auta znacznie krócej. Po stronie klientów instytucjonalnych największą grupę poszkodowanych stanowiły firmy CFM (13% skradzionych aut), podczas gdy firmy leasingowe były właścicielami tylko 2% pojazdów, a pozostałe firmy – 4%.

Redakcja poleca:

Peugeot 208 GTI. Mały urwis z pazurem
Likwidacja fotoradarów. W tych miejscach kierowcy przekraczają prędkość

Filtr cząstek stałych. Wycinać czy nie?

Pojazdy z silnikami wysokoprężnymi stanowiły 63,23% wszystkich aut wyrejestrowanych w 2015 roku z powodu kradzieży (5 220 szt.), podczas gdy samochody benzynowe – 36,71%. Auta z pozostałymi rodzajami paliwa (elektryczne, hybrydy, LPG) stanowiły zaledwie 0,06%.

W wyniku kradzieży wyrejestrowano w 2015 roku (w liczbach bezwzględnych) najwięcej Volkswagenów (1 308 szt.), Audi (1 296 szt.) oraz BMW (724 szt.). Wśród modeli - najwięcej Audi A4 (462 szt.), Volkswagenów Golfów (450 szt.) oraz Audi A6 (329 szt.).

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Grzegorz (gość)

  ciekawe te dane, według nich z 16 zarejestrowanych 125p ukradziono 7 czyli w polsce mamy zarejestrowanych tylko 9 sztuk. Hmmm coś mi się tu nie zgadza bo tylko w krakowie i okolicy jestem w stanie pokazać około 15 fiatów 125p które są zarejestrowane i opłacone a w całym kraju na pewna znajdzie się co najmniej kilkadziesiąt. I tu zastanawiam się gdzie jest błąd ?? czy to ja czegoś nie rozumiem w tym artykule, czy może autor coś pomylił - a może te dane są tak wspaniale rzetelne ??

 • Waldi (gość)

  Podobnie jest z wartburgiem i fordem festiva. Kiedy czytasz takie dane to cały artykuł poddajesz w wątpliwość.

 • jarek (gość)

  A nie pomyśleliście ze chodzi wlasnie o modele zarejestrowane konkretnie w danym roku czyli 2015?

 • analityk (gość)

  janusze statystyki, nie ma co... 50% Buicków było w PL skradzionych, genialny wniosek! Coś jak "mamy w pokoju 80-latka i niemowlę, więc średnio wychodzi nam 40-latek". Ech... -_- Może weźcie pod uwagę wielkość próby?

 • stary Polak (gość)

  Gdzie te marki aut?!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości