Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Kredyty na zakup nowych samochodów

Data publikacji: Autor: Michał Głombiowski

Popularność kredytów samochodowych wciąż jest wysoka, chociaż bankierzy nieśmiało przyznają, że w poprzednich latach zaintereowanie było nieznacznie wyższe.

Banki tym bardziej kuszą klientów swoimi ofertami, zapewniając uproszczone procedury, skracając maksymalnie czas rozpatrywania wniosku kredytowego i biorąc na siebie załatwienie większości formalności. Dla osób marzących o nowym samochodzie, a nie dysponujących odpowiednio dużym kapitałem, wzięcie pożyczki z banku może być jedynym sposobem na zrealizowanie swoich planów.

Pamiętajmy jednak, że zaciągnięcie kredytu samochodowego wygląda bardzo korzystnie tylko w reklamach. Dlatego zanim udamy się do banku lepiej zapytajmy znajomych i rodzinę, czy nie mogliby odegrać roli pożyczkodawcy. Jeżeli nie ma takiej możliwości i zdecydowaliśmy się na kredyt w banku, spokojnie rozważmy wszystkie oferty. Pośpiech w takich sytuacjach nie jest dobrym doradcą, a poznanie wszystkich szczegółów ofert bankowych pozwoli nam wybrać najlepszą opcję i uniknąć przykrych niespodzianek.

Procedura ubiegania się o kredyt
Zaczynamy od wypełnienia wniosku o przyznanie kredytu. Odpowiednie formularze zwykle są do pobrania w banku. Dokumenty te są przystępnie napisane i nie powinno być problemu z ich wypełnieniem. Jeżeli będziemy mieć jakieś wątpliwości pomogą nam bankowi doradcy.

Wypełniony wniosek kredytowy składamy u pracownika banku. Nie zapomnijmy zabrać przynajmniej dwóch dowodów tożsamości (koniecznie ze zdjęciem).
Pracownik banku poprosi z pewnością o zaświadczenie z zakładu pracy o wysokości naszych zarobków lub w przypadku przedstawicieli wolnych zawodów, ostatnie wyciągi z konta lub PIT-y rozliczeniowe. Zdolność kredytowa jest traktowana przez każdy bank indywidualnie, z reguły jednak wymagane jest, by było nas stać na następujące wydatki: minimum 200 złotych na eksploatację samochodu, ok. 300 złotych na każdą osobę w rodzinie oraz środki na pokrycie stałych rachunków i opłat. Do tego dochodzi oczywiście kwota raty, którą mamy do spłacenia bankowi. W praktyce oznacza to, że osoby zarabiające poniżej tysiąca złotych mają dużo mniejszą szansę na kredyt.

Doradca przeanalizuje z nami różne opcje spłat kredytu, ustali nasz wkład własny, poradzi który kredyt jest dla nas najbardziej opłacalny. Jego uwagi mogą być bardzo pomocne, jednak nie bójmy się zasugerować rozwiązań, które wydają nam się korzystne.

Na decyzję o przyznaniu kredytu poczekamy, w zależności od banku, od kilku godzin do kilku dni. Jeżeli spełniamy wymogi banku i stanowimy dla niego finansowo wiarygodną osobę, zostaniemy poproszeni o podpisanie umowy i dokumentów sporządzonych przez pracownika banku. Będziemy musieli zdecydować się na formę zabezpieczenia kredytu (przeważnie zastaw sądowy lub przewłaszczenie) oraz sposób spłat kredytu - raty stałe lub malejące.

W przypadku większości banków (zawsze jeżeli korzystamy z usług banku dilerskiego), po przyznaniu kredytu dostaniemy tzw. promesę kredytową, będącą obietnicą przyznania pożyczki. Z dokumentem tym idziemy do salonu sprzedaży, gdzie czeka nas najprzyjemniejszy etap - wybór samochodu. Na podstawie promesy dostaniemy od dilera dokumenty konieczne przy rejestracji samochodu. Rejestrujemy samochód, opłacamy ubezpieczenie i wracamy do salonu, by odebrać kluczyki do naszego samochodu, a jeżeli braliśmy właśnie tu pożyczkę to i komplet dokumentów kredytowych.

UWAGA - KOSZTY!
Kredytobiorcy zaciągając pożyczkę zwracają uwagę przede wszystkim na oprocentowanie kredytu i co za tym idzie wysokość rat miesięcznych. To jednak nie koniec opłat.

Prowizja banku
Podczas podpisywania umowy zapłacimy bankowi zwykle 2-3 procent wartości kredytu. Zdarza się, że bank niskie odsetki rekompensuje sobie wysokimi kosztami manipulacyjnymi. Przy dużym kredycie prowizja banku może okazać się naprawdę spora.

Opłaty dodatkowe
Wiążą się przede wszystkim z zabezpieczeniem przez bank kredytu. Wpisanie auta do rejestru zastawów to koszt 250 zł, pózniejsze wykreślenie to 50 złotych. Kolejne 50 zł wydamy w sądzie na zaświadczenie, będące dowodem na to, że nasz samochód widnieje w rejestrze. Czasem banki pobierają opłatę za rozpatrzenie wniosku kredytowego (50-300 zł), jakiekolwiek zmiany w podpisanej już umowie to koszt minimum 50 zł.

Odsetki
Odsetki będą kosztować nas najwięcej. Nie należy zapominać o kosztach polisy AC i OC, obie obowiązkowe podczas zakupu samochodu na kredyt.
Za tydzień zaprezentujemy propozycje kilkudziesięciu banków oferujących kredyty na zakup nowych samochodów.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości