Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Kryptonim „Pieszy”

Data publikacji: Autor: (jas)

Fot. Archiwum

Siedem patroli gliwickiej policji przeprowadziło akcję pod kryptonimem „Pieszy”. W jej wyniku dokonano 114 kontroli, wystawiono 60 mandatów, dwa wnioski do sądu i 44 pouczenia.

 

Jak zapewniają policjanci, tego typu akcje prowadzone będą cyklicznie i mają na celu zmniejszenie liczby wypadków z udziałem pieszych.Fot. Archiwum

 

– W mieście istnieje duże zagrożenie bezpieczeństwa pieszych użytkowników ruchu drogowego, odnotowujemy wiele zdarzeń z ich udziałem – powiedział wczoraj naczelnik sekcji ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji, podinsp. Ryszard Pawlak. – Oprócz doraźnych działań tego typu, piesze patrole policji na głównych drogach Gliwic przez cały czas obserwują zachowanie przechodniów. Do najczęstszych grzechów pieszych, które mogą skończyć się tragicznie, szczególnie w godzinach zwiększonego natężenia ruchu, należą: przechodzenie przez jezdnię w miejscach do tego nieprzeznaczonych, przechodzenie na czerwonym świetle oraz wychodzenie zza pojazdów wprost pod nadjeżdżający samochód. Jak przyznają stróże porządku, w wielu przypadkach karani mandatami gliwiczanie nie chcą przyznać się do ewidentnego wykroczenia i nie przyjmują do wiadomości niebezpieczeństw płynących z takiego zachowania.

 

– Akcje tego typu podejmujemy również po informacjach zmotoryzowanych mieszkańców, skarżących się na przechodzących w dowolnych miejscach przechodniów, którzy nie dość że ryzykują własnym zdrowiem i życiem, to narażają także na szwank innych uczestników ruchu drogowego. Otrzymujemy telefony, że ewidentnie łamane są przepisy, a policja nie reaguje. Dotyczy to przede wszystkim centrum miasta, stąd nasza akcja objęła główne ciągi komunikacyjne – ulice Zwycięstwa, plac Piastów, rejon starówki oraz newralgiczne skrzyżowania – Zwycięstwa-Wyszyńskiego i Bohaterów Getta-Dworcowa – mówi podkom. Wojciech Hajto z gliwickiej Komendy Miejskiej Policji.

 

Działania policji nie skupiły się jednak tylko na pieszych. Kontrolowano również kierowców, którzy nie zachowywali na zatłoczonych ulicach należytej ostrożności. Połowa ukaranych to właśnie posiadacze samochodów. Średnia wysokość mandatu wyniosła 45 zł. Policja określa „łowy” jako dość obfite. Niebawem kolejna taka akcja.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości