Wszystko
o samochodach

Premiery / Samochody osobowe

Krzyż z rogami

Data publikacji: Autor: (pim)

Fot. Dodge W przyszłym roku ma pojawić się w Europie kolejna amerykańska marka - Dodge.

W przyszłym roku ma pojawić się w Europie kolejna amerykańska marka - Dodge. Niedawno w Londynie i Chicago pokazano dwa prototypy, które w najbliższym czasie staną się seryjnymi samochodami przeznaczonymi dla Starego Kontynentu.

 

Oba samochody mają masywne, dość kwadratowe sylwetki z mocno zaznaczonymi nadkolami i charakterystyczną atrapą chłodnicy z chromowanym krzyżem i rogatym logo pośrodku. W końcu w Ameryce Dodge to marka „dla twardzieli”, obejmująca takie samochody jak wielki pickup RAM czy sportowe coupe Viper. Fot. Dodge

 

Stylistyka aut będzie nawiązywała do tego wizerunku, mimo, że oferowane w Europie samochody mają mieścić się w kontynentalnych standardach klasy średniej.

 

Pięciodrzwiowy Caliber ma w Europie debiutować jako prototyp już podczas najbliższego salonu samochodowego w Genewie. Samochód ma opadający łagodnie dach, upodobniający go nieco do coupe, ale funkcjonalnością ma raczej przypominać auta SUV.

 

Drugi prototyp, Nitro, to średniej wielkości, pięcioosobowy SUV. Na razie napędza go amerykański benzynowy silnik V6, o pojemności 3,7 l i mocy 210 KM. Kiedy Dodge zacznie Fot. Dodge sprzedawać oba modele, w gamie mają pojawić się nowoczesne turbodiesle.

 

Dodge ma być prawdziwie amerykańskim autem, bo produkowanym za Atlantykiem. Marka będzie sprzedawana w salonach obok Chryslera i Jeepa. Ceny samochodów mają być zbliżone do ich europejskich odpowiedników.

 

Założyciele firmy, bracia John i Horacy Dodge, zaczynali pracę w warsztacie mechanicznym ich ojca w Niles w stanie Michigan. W 1886 roku przenieśli się do Detroit. Horacy jest coraz lepszym mechanikiem, John zaś objawia talenty raczej do biznesu. W 1896 roku powstaje produkująca rowery firma Evans and Dodge. Równolegle bracia zaczynają produkcję części dla przemysłu samochodowego. W 1901 roku za oszczędności (7500 dolarów) otwierają w Detroit firmę Dodge Brothers. W ciągu dnia pracują razem z 6 swoimi mechanikami, nocą zaś John zajmuje się księgowością, a Horacy pracuje nad nowymi projektami technicznymi. W pierwszych latach XX wieku Dodge produkuje silniki i skrzynie biegów dla Oldsmobila i Forda. W 1903 bracia postanawiają zrezygnować z rowerów. Przerzucają się na samochody, produkowane pod własną marką. Z czasem firma staje się drugim producentem aut w USA. Bracia Dodge umierają niemal równocześnie w 1920 roku. Firma zaczyna chylić się ku upadkowi. W 1928 roku zostaje przejęta przez Waltera P. Chryslera.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości