Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Ksenony czy halogeny? Jakie reflektory wybrać do samochodu - poradnik

Data publikacji: Autor: Bartosz Gubernat

Ksenony czy halogeny? Jakie reflektory wybrać do samochodu - poradnik Główną zaletą reflektorów ksenonowych jest mocne, jasne światło, zbliżone barwą do naturalnego. Wady? Wysokie koszty części zamiennych.

Podczas gdy jeszcze kilka lat temu reflektory ksenonowe było drogim gadżetem, dzisiaj coraz więcej producentów samochodów zaczyna montować je seryjnie. Na razie wyposażeniem standardowym są w wielu samochodach klasy wyższej.

Ale w przypadku aut kompaktowych i rodzinnych także nie wymagają już tak wysokich dopłat jak jeszcze niedawno. Zwłaszcza, że w wielu przypadkach można dokupić je w całych pakietach wyposażeniowych.

Ksenony świecą lepiej, ale są droższe

Dlaczego warto postawić na ksenon? Zdaniem specjalistów podstawowa zaleta tego rozwiązania to bardzo jasne światło, zbliżone barwą do naturalnego. - Różnicę w oświetleniu pola przed pojazdem widać gołym okiem. Podczas gdy klasyczne żarówki dają światło koloru żółtego, ksenon świeci na biało i znacznie intensywniej. Przy mniejszym o dwie trzecie poborze mocy daje dwa razy więcej światła – tłumaczy Stanisław Płonka, mechanik z Rzeszowa.

Jak to działa?

Skąd taka różnica? Przede wszystkim wynika z procesu produkcji światła, za który odpowiada skomplikowany układ podzespołów. - Podstawowe elementy układu to przetwornica prądu, zapłonnik i palnik ksenonowy. W palniku znajdują się elektrody otoczone mieszaniną gazów, w tym przede wszystkim ksenonu. Świecenie powoduje wyładowanie elektryczne pomiędzy elektrodami w żarówce. Elementem wykonawczym jest natomiast żarnik otoczony halogenem, którego zadaniem jest łączenie odparowanych cząstek wolframu z żarnika. Gdyby nie halogen, odparowany wolfram osadziłby się na szkle osłaniającym żarnik i spowodowałby jego zaczernienie – tłumaczy Rafał Krawiec z serwisu Hondy Sigma Car w Rzeszowie.

Jak przekonują specjaliści, obok barwy światła zaletą takiego układu jest mniejszy pobór prądu oraz jego długa żywotność. Według producentów palnik w prawidłowo użytkowanym samochodzie wytrzymuje ok. trzech tysięcy godzin, co odpowiada ok. 180 tys. km przejechanym z prędkością 60 km/h. Niestety w przypadku awarii wymiana żarówek często oznacza koszt rzędu ok. 300-900 zł za jeden reflektor. A ponieważ zaleca się, aby wymieniać je parami, koszty sięgają często ponad tysiąca złotych. Tymczasem zwykła żarówka to koszt od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Kupując ksenony uważaj na tanie przeróbki!

Według Rafała Krawca oferowane na aukcjach internetowych tanie zestawy HID do przeróbki świateł to często rozwiązanie niekompletne i niebezpieczne. - Oprzyjmy się na obowiązujących przepisach. Aby zamontować niefabryczne ksenony należy spełnić wiele warunków. Podstawowy z nich to wyposażenie samochodu w homologowany reflektor przystosowany do palnika ksenonowego. Dodatkowo samochód powinien być wyposażony w układ oczyszczania reflektorów, czyli spryskiwacze, oraz układ automatycznego poziomowania reflektorów, oparty na czujnikach obciążenia pojazdu. Większość aut wyposażonych w niefabryczne ksenony nie posiada wyżej wymienionych elementów, a to może powodować zagrożenie na drodze. Niepełne układy mogą mocno oślepiać kierowców nadjeżdżających z przeciwka – tłumaczy Krawiec.

Dlatego planując montaż ksenonów nie należy brać pod uwagę oferowanych w internecie zestawów składających się jedynie z przetwornic, żarówek i okablowania. Takie przeróbka nie da światła porównywalnego do ksenonów. Żarówki bez układu poziomowania nie będą świecić w tym kierunku, w którym powinny, w przypadku zabrudzenia reflektorów światło będzie gorsze niż w przypadku klasycznych halogenów. Co więcej - jazda z takimi reflektorami może skończyć się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego przez policję.

A może światła do jazdy dziennej LED?

Zdaniem specjalistów znakomitym uzupełnieniem zwiększającym żywotność ksenonów są światłą do jazdy dziennej wykonane w technologii LED. Za firmowy zestaw takich reflektorów trzeba zapłacić minimum 200-300 zł. Używając ich w ciągu dnia nie musimy jednak włączać świateł mijania, co w przypadku jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza pozwala odroczyć zużycie ksenonów nawet o kilka lat. Co ważne, reflektory LED-owe dają także bardzo jasną barwę światła i obniżają zużycie paliwa. Ich żywotność jest natomiast znacznie wyższa niż klasycznych reflektorów halogenowych.

Ksenony czy halogeny? Jakie reflektory wybrać do samochodu - poradnik
 • Poprzednie zdjęcie
 • 1 / 1
 • Następne zdjęcie

Ksenony czy halogeny? Jakie reflektory wybrać do samochodu - poradnik

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • D. Rajwer (gość)

  Za używanie niefabrycznych zestawów ksenonowych auto natychmiast powinno trafić na lawetę i zostać skierowane na ponowne badanie techniczne. Zwykle jeżdżę nocą i wypalają mi już oczy te pseudo ksenony made in China w 15-20 letnich rzęchach, świecące bladoniebieskim światłem z taką samą intensywnością po wszystkim dookoła... To już istna plaga i kataklizm! Zrozumcie wreszcie, Marianie z Januszem: zamiast oślepiać innych kierowców tym badziewiem zainwestujcie w nowe, porządne halogenowe reflektory do swoich strucli!!!

 • Michus (gość)

  Ksenony ksenonom nierówne. Zresztą np. osram uruchomił przecież tę stronę czyoryginal.pl z uwagi na ogromną ilość podróbek swoich produktów. Oryginalne, z homologacją, tylko poprawiają bezpieczeństwo i doświetlenie drogi.

 • Autor* (gość)

  Zgoda, ale kosztują tyle, że do starego rupiecia o wartości kilku tysięcy złotych nie opłaca się ich zakładać......

 • Arek (gość)

  no tak, do starego rupiecia może nie założysz, ale to chyba norma, że w takie samochody raczej dużo nie inwestujesz. Michus - a jak na stronie sprawdzę oryginał czy podróbka?

 • irek mirek (gość)

  mam halogeny h4 i przynajmniej nie boje się że mi dowód rejestracyjny zabiorą

 • rav (gość)

  Już trudno o niesponsorowane artykuły. Prawie zero informacji o parametrach xeonów ale za to pół artykułu pod hasłem nie kupuj podróbek. A niby dlaczego jeśli do naprawy samochodu używam zamienników i w 95% są one lepsze(stosunek jakość/cena). Autorze jeśli już za coś bierzesz pieniądze to przynajmniej postaraj się o większą finezję.

 • daria wąsiewska (gość)

  yyyyyyyyyy witam serdecznie daria wąsiewska

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości