Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Warto wiedzieć

Książę Monako Albert za kierownicą Toyoty Mirai

Data publikacji: Autor: (mm/ip)

W niedzielę 29 maja książę Albert II w towarzystwie swojej żony, księżnej Charlène, wykonał honorowe okrążenie na rozpoczęcie wyścigu Formuły 1 Monaco Grand Prix. Władca Monako prowadził Toyotę Mirai, pierwszego seryjnego sedana napędzanego wodorowymi ogniwami paliwowymi.

Fot. Toyota W niedzielę 29 maja książę Albert II w towarzystwie swojej żony, księżnej Charlène, wykonał honorowe okrążenie na rozpoczęcie wyścigu Formuły 1 Monaco Grand Prix. Władca Monako prowadził Toyotę Mirai, pierwszego seryjnego sedana napędzanego wodorowymi ogniwami paliwowymi.

W niedzielę 29 maja książę Albert II w towarzystwie swojej żony, księżnej Charlène, wykonał honorowe okrążenie na rozpoczęcie wyścigu Formuły 1 Monaco Grand Prix. Władca Monako prowadził Toyotę Mirai, pierwszego seryjnego sedana napędzanego wodorowymi ogniwami paliwowymi.

Fot. Toyota Grand Prix Monako to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych wyścigów Formuły 1, zaliczany do mistrzostw świata. Książę Albert jako głowa państwa jest honorowym gospodarzem imprezy. Władca Monako zamierza uczynić swój kraj pionierem zrównoważonego transportu - dlatego wybrał Toyotę Mirai, Według księcia Alberta wodór to przełomowe rozwiązanie, które tworzy nowe możliwości dla transportu i ochrony środowiska.

Znaczące zwiększenie produkcji samochodów napędzanych wodorem to element szeroko zakrojonego programu Toyota Environmental Challenge 2050, który zakłada m.in. redukcję o 90% dwutlenku węgla emitowanego podczas całego życia samochodu – od produkcji po jego utylizację.

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. Test oszczędnej wersji 1.6 MultiJet
- Ergonomia wnętrza. Od niego zależy bezpieczeństwo!

- Spektakularny sukces nowego modelu. Kolejki w salonach!

 Mieszkańcy Japonii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Danii mogli się już przekonać o walorach użytkowych Toyoty Mirai. Samochód trafił do salonów w tych krajach w ciągu 1,5 roku od debiutu, a w tym roku pojawi się w 4 kolejnych. Mirai jest napędzany silnikiem elektrycznym o mocy 154 KM i momencie obrotowym dostępnym w pełnym zakresie od chwili ruszenia, co zapewnia mu elastyczność. Auta nie ładuje się z gniazdka – zatankowanie dwóch zbiorników wodoru trwa tylko 3 minuty. W reakcji wodoru i tlenu zachodzącej w ogniwach paliwowych powstaje prąd oraz woda jako jedyny produkt uboczny. Samochód zatankowany do pełna ma zasięg od 550 do 750 km.

Tegoroczne zmagania na torze w Monako wygrał Lewis Hamilton.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • donek (gość)

    widziałem to w telewizji i muszę przyznać że fajnie ta mirai wygląda, ma ciekawą linię nadwozia. szkoda, że to nie było na żywo. może będę miał jeszcze okazję.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości