Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Kto częściej powoduje wypadki: młodzi kierowcy, czy starzy?

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Kto częściej powoduje wypadki: młodzi kierowcy, czy starzy? Czy kierowcy w podeszłym wieku są najczęściej sprawcami wypadków? Czy może częściej powodują je młodzi, niedoświadczeni kierowcy? Taką dyskusję ponownie wywołał tragiczny wypadek w Koszalinie.

Do wypadku doszło 20 lutego na ul. Morskiej w Koszalinie. Bilans tragicznego zdarzenia to trzy ofiary śmiertelne. 79-letni kierowca granatowego rovera 400 na warszawskich numerach jechał od strony Kołobrzegu w kierunku Koszalina. Na ostatnim łuku, tuż za lasem, z nieznanych przyczyn zjechał na lewy pas, uderzył w prawidłowo jadącego opla, kierowanego przez 51-letnią mieszkankę powiatu sławieńskiego. Kierowcy obu aut zginęli na miejscu. W oplu jechały jeszcze dwie pasażerki – w wieku 73 i 53 lat. Obie trafiły do szpitala, gdzie starsza zmarła.

Film i zdjęcia z wypadku >>> Tragiczny wypadek. Trzy ofiary śmiertelne [film i zdjęcia]

Po wypadku rozgorzała dyskusja o wieku kierowców i potrzebie badań lekarskich dla tych starszych. O zdanie poprosiliśmy Eugeniusza Romanówa, dyrektora Zachodniopomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Koszalinie.

– O tym powinni wypowiedzieć się lekarze i psychologowie transportu. To oni powinni przeprowadzić badania i odpowiedzieć, czy i w jaki sposób wiek wpływa na sprawność kierowcy. Oni też mogą zarekomendować zmiany, jeśli takie będą potrzebne. Ja wiem, że kierowca w wieku 50 lat może mieć problem z koncentracją, tak samo jak 70-latek może być absolutnie sprawnym kierowcą. To kwestia indywidualna i nie zaryzykowałbym wskazania wieku dla wprowadzenia obowiązkowych badań lekarskich dla kierowców. Uważam też, że jednoznaczne postrzeganie wieku kierowcy, który w poniedziałkowym wypadku zjechał na lewy pas ruchu, jako przyczyny tragedii, jest krzywdzące. Przyczyn jeszcze nie znamy. Być może coś mu spadło, schylił się, szarpnął kierownicą. Tego nie wiemy, a takie przypadki się zdarzały.

Czy kierowcy w podeszłym wieku są najczęściej sprawcami wypadków? Zajrzeliśmy do policyjnych statystyk. Dane dotyczące wieku kierowców pochodzą z 2010 roku – największą liczbę sprawców wśród kierujących zanotowano w przedziale 25 – 39 lat. Spowodowali oni 10.447 wypadków (34,1%). Dużą liczbę wypadków spowodowali młodzi kierujący w wieku 18 – 24 lata: 7.168 (23,4%). Kierowcy w wieku 60 plus spowodowali 2.939 wypadków (9,6%). Przy populacji kierowców, wynoszącej: 9 mln (25 – 39 lat), niemal 4 mln (18 – 24 lata) i niemal 7,4 mln (60 plus), wniosek jest jeden – najczęściej wypadki powodują kierowcy w wieku 18 – 24 lata.

Kto częściej powoduje wypadki: młodzi kierowcy, czy starzy?
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Kto częściej powoduje wypadki: młodzi kierowcy, czy starzy?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości