Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Kto do budowy autostrady?

Data publikacji: Autor: Anna Adamczyk - Dziennik Bałtycki

Ponad tysiąc osób zamierza zatrudnić przy budowie autostrady A1 firma Skanska. Wchodzi ona w skład spółki Gdańsk Transport Company (GTC S.A.), posiadającej koncesję na budowę A-1.

 

- Posiadamy umowę konsorcyjną na wybudowanie około 150 km autostrady. Od Rusocina do Torunia - mówi Sławomir Cebo, dyrektor budowy z firmy Skanska.

 

Pierwsza faza budowy A-1 liczy ok. 90 km. To odcinek z Rusocina do Nowe Marzy.

- Naszym zadaniem jest zaprojektowanie autostrady, a następnie jej utrzymanie - mówi Sławomir Cebo. - Pozwolenie na budowę otrzymamy w tym miesiącu. Mamy nadzieję, że 4 maja budowa A-1 ruszy. Z naszej strony nie ma żadnych przeciwwskazań.

 

Te pierwsze 90 km podzielone jest na mniejsze zadania. Jest to tak zwany front północny i południowy, każdy z nich dzieli się na trzy sekcje.

- Inwestycję związaną z budową A-1 rozpoczynamy od drugiej sekcji, czyli od Stanisławia w gm. Tczew - mówi Sławomir Cebo. - Będziemy potrzebować do pracy wielu rąk. Zamierzamy zatrudnić ponad tysiąc osób, współpracować będziemy też z firmami budowlanymi.

 

Główna siedziba Skanski będzie w Rusocinie. Obecnie firma poszukuje miejsc na swoje biura. Jedno z nich ma się mieścić w internacie w Swarożynie.

- Prowadziliśmy rozmowy na ten temat - mówi Mariusz Wiórek, wicestarosta tczewski. - Z naszej strony ten projekt został już zaakceptowany, teraz czekamy na odpowiedź Skanski. Jeśli również będzie pozytywna, to przystąpimy do podpisania umowy.

 

Sławomir Cebo jest zadowolony ze współpracy z miejscowymi samorządami. Jak nam powiedział, nie spotyka się z protestami, a z dużą akceptacją i poparciem.

- Czujemy, że cały region jest za budową autostrady A-1 - mówi dyrektor. - Sądzę, że i nasza firma jest także dobrze odbierana. Do tej inwestycji podchodzimy bowiem bardzo profesjonalnie. Jest to największe zadanie dla Skanska Polska.

 

Już teraz firma zapowiada, że pokryje wszelkie szkody wyrządzone w związku z prowadzeniem robót budowlanych.

- Przeprowadzimy inwentaryzację budynków, dróg, całej infrastruktury i przedstawimy ją samorządom - mówi Sławomir Cebo. - W czasie budowy będziemy to monitorować. W ramach budowy A-1 powstanie też sieć dróg serwisowych, które będą służyły jako dojazd do placu budowy.

 

Z tych informacji są bardzo zadowoleni mieszkańcy powiatu tczewskiego.

- Od roku szukam pracy i niestety bez efektu - mówi Krzysztof Małkowski z Tczewa. - Liczę, że znajdę ją przy budowie autostrady. Wiem, że to nie jest łatwa robota, ale ja się nie boję.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

  • boogy (gość)

    A ile będzie kosztował przejazd ??

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości