Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Kto zbuduje autostradę A1?

Data publikacji: Autor: lm

fot. Krzysztof Szymczak Zbyt wysoka cena budowy 1 km autostrady kością niezgody między inwestorem a rządem. Decyzje zapadną po Świętach.
Resort infrastruktury zastanawia się nad wypowiedzeniem umowy o koncesję na budowę autostrady A1. Powodem jest zbyt wysoka cena za 1 km, jaką oferuje konsorcjum Gdańsk Transport Company.

fot. Krzysztof SzymczakW razie wypowiedzenia umowy droga zostanie zbudowana za finanse publiczne, a wtedy GTC może wystąpić o odszkodowanie w wielkości 100 mln zł. Decyzje w tej sprawie mają zapaść po Świętach.

Negocjacje rządu z konsorcjum GTC trwają od 1997 roku. Wtedy to spółka uzyskała koncesję na eksploatację i budowę autostrady A1 na odcinku Gdańsk - Toruń. Postanowiono, że środki na budowę inwestor pozyska samodzielnie, a rząd będzie uczestniczył w poręczeniu kredytów i obligacji.

Obecnie największym problemem stała się cena, proponowana przez GTC za wybudowanie 1 km autostrady na odcinku z Gdańska do Grudziądza. Firma proponuje około 5 - 5,5 mln euro za kilometr. Tymczasem rząd optuje za maksymalną ceną 4 mln euro za kilometr, gdyż na więcej nie jest w stanie udzielić poręczenia..

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości