Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Kujawsko-Pomorskie. Najwięcej wypadków powodują młodzi kierowcy

Data publikacji: Autor: gazeta.pomorska

Kujawsko-Pomorskie. Najwięcej wypadków powodują młodzi kierowcy Mają po prawie 27 lat i  „prawka” od niedaw-na. Za kółkiem nie boją się niczego. To oni powodują co piąty wypadek w regionie!

- Mamy nadzieję, że ten profil przemówi do wyobraźni młodych kierowców - mówi o opublikowanym niedawno raporcie Robert Olszewski, naczelnik „drogówki” w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Chodzi o dokument, który prezentuje portret typowego pirata drogowego z naszego regionu. Wynika z niego jasno: najwięcej wypadków powodują młodzi mężczyźni - do 27 roku życia. To oni są odpowiedzialni za  prawie 20 procent wypadków na drogach całego regionu oraz za śmierć 32 osób. Powód? Tradycyjnie już: zbyt szybka, brawurowa jazda. Najbardziej niebezpieczni są 26-latkowie - oni w zeszłym roku spowodowali 41 wypadków.

„Młodych szybkich” boją się też inni użytkownicy dróg - o czym świadczą wyniki opublikowanej na portalu yanosik.pl ankiety. - Co piąty z nich uważa kierowców z niewielkim doświadczeniem za zbyt pewnych siebie - podaje Klaudia Cichocka z biura prasowego. - Tyle samo uważa, że stanowią oni duże zagrożenie.

Z raportu bydgoskich policjantów wynika, że najbezpieczniej jeżdżą kierowcy po czterdziestce. Słupki statystycznych wykresów strzelają w górę ponownie przy kierowcach po pięćdziesiątce. Ale tylko jeśli chodzi o wypadki - bo już stłuczek doświadczeni kierowcy nie powodują więcej.         - To ludzie, którzy zwykle nie przekraczają prędkości - przyznaje Robert Olszewski. - Co innego piesi w tym wieku, oni bywają naprawdę niezdyscyplinowani, zwłaszcza gdy przechodzą przez jezdnię w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Być może sytuację poprawią planowane przez rząd zmiany, które mają wejść w życie od 2013 roku. Zgodnie z nimi młodych kierowców przez dwa lata będzie obowiązywał okres próbny. Wrócą też zielone listki - obowiązkowe przez pierwsze 8 miesięcy.  Jeśli w ciągu roku kierowcy zbiorą więcej niż 24 punkty karne, będą musieli zaliczyć kurs reedukacyjny. - To dobry kierunek zmian - ocenia Olszewski. -  Takie kursy przydadzą się tym kierowcom, którzy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego, a egzamin na prawo jazdy zdali już dawno temu, ale od tamtej pory ani razu nie zajrzeli do przepisów drogowych.

 (awe), fot. materiały policji

Kujawsko-Pomorskie. Najwięcej wypadków powodują młodzi kierowcy
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Kujawsko-Pomorskie. Najwięcej wypadków powodują młodzi kierowcy

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości