Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Kujawsko-Pomorskim drogom wciąż daleko do ideału

Data publikacji: Autor: gazeta.pomorska

Kujawsko-Pomorskim drogom wciąż daleko do ideału W województwie kujawsko-pomorskim dobry stan prezentuje nieco ponad 460 z 803 km dróg krajowych. Prawie 273 km dróg uznano za zadowalające, a 187 km za złe.

Tyle mówi najnowszy raport Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (Departament Studiów) na temat stanu technicznego dróg krajowych, w którym oceniono stan nawierzchni, spękań, równości podłużnej, głębokości kolein i właściwości przeciwpoślizgowych. Raport jest nieco lepszy od ubiegłorocznego, gdy w złym stanie było 26 proc. dróg (teraz "tylko" 20 proc.), a w zadowalającym 24 proc. (teraz 30 ).

Naprawa od zaraz
- "Tylko" 20 procent oznacza, że właśnie tyle dróg wymaga natychmiastowej naprawy - wyjaśnia Tomasz Okoński, rzecznik bydgoskiego oddziału GDDKiA.- Również odcinki o stanie niezadowalającym wymagają stałego monitorowania i w ciągu kilku lat remontu.

W 2012 roku na ten cel pójdzie w regionie 10,5 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetu centralnego. Za taką sumę można wyremontować... 20 km dróg krajowych.

Dobrze na "jednocyfrówkach"
W najlepszym stanie są drogi główne jednocyfrowe, czyli krajowe nr 1 i 5. W dobrym stanie jest co druga z nich, w złym co piąta. Upraszczając - drogi dwucyfrowe są dobre w 49 procentach, a złe w 21.

„Zwiększenie procentowego udziału stanu dobrego pozornie tylko świadczy o polepszeniu stanu dróg ekspresowych”  - przyznają autorzy raportu.

Dobrze jest na nowo wybudowanych odcinkach drogi ekspresowej S5 w okolicach Bydgoszczy. Stan pozostałych nawierzchni systematycznie się pogarsza. Na obwodnicy Świecia jedzie się odcinkami w stanie złym.

Na drogach głównych ruchu przyspieszonego kiepskie jezdnie zmniejszyły się o 5 proc., a to dzięki remontom i wzmocnieniom nawierzchni na DK nr 10, 25, 62 i 91. Zabiegi te nie zwiększyły jednak stanu dobrego, gdyż aż 6 proc. dróg będących wcześniej w stanie dobrym zdegradowało się do poziomu niezadowalającego (ostrzegawczego).

Liczy się autostrada
Na wszystkie tegoroczne inwestycje Generalnej Dyrekcji w województwie kujawsko-pomorskim przeznaczono 1 mld 350 mln zł. - Najwięcej z tej puli przeznaczamy na dokończenie 64-kilometrowego odcinka autostrady A1 na południowym wschodzie regionu - informuje Okoński. - Jednak w tej kwocie są też inwestycje związane z poprawą bezpieczeństwa ruchu, w tym z przebudową skrzyżowań, zakrętów, budową zatok autobusowych, przejść dla pieszych, barierek ochronnych, stawianiem nowych znaków.

Lepiej na lokalnych
Większe inwestycje planowane są także na drogach lokalnych. Wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes podpisała wczoraj pierwsze tegoroczne umowy o dofinansowanie z budżetu państwa w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych - Etap II Bezpieczeństwo, Dostępność Rozwój. To oczywiście tzw. schetynówki. Na dofinansowanie mogą liczyć powiaty tucholski, włocławski i świecki oraz gminy Lubień Kujawski, Czernikowo i Kęsowo.
                  
Marek Weckwerth
marek.weckwerth@pomorska.pl

Kujawsko-Pomorskim drogom wciąż daleko do ideału
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Kujawsko-Pomorskim drogom wciąż daleko do ideału

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości