Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Kupno telefonu na wolnym rynku. Poznaj 3 ważne fakty

Data publikacji: Autor: Materiał partnera zewnętrznego

Fot. Sławomir Mielnik Nowe modele telefonów pokazują się jak grzyby po deszczu. Operatorzy oferują Ci nowe modele, ale nie zawsze jesteś z nich zadowolony? Alternatywą jest zakup samej słuchawki w sklepie lub Internecie. Oto 3 fakty, które pomogą Ci podjąć dobrą decyzję.

Fakt #1: Możesz zapłacić mniej

Telefon kupiony na wolnym rynku może być po prostu tańszy. Dlaczego? Zdecydowana większość konsumentów kupujących słuchawkę w abonamencie wybiera tzw. telefony za złotówkę. Oznacza to, że w miesięcznych rachunkach pojawia się dodatkowa opłata za telefon – czyli rata. Może ona być nieco wyższa niż rata telefonu zakupionego na wolnym rynku, co sprawia, że na koniec umowy i tak zapłacimy więcej. Dodatkowo klient kupując słuchawkę w abonamencie nie ma możliwości ustalenia wysokości spłacanych rat - to ustala za niego operator. W konsekwencji klient kupując telefon w abonamencie wiąże się długą umową w trakcie, której spłacamy urządzenie, które po kilku miesiącach może być już stare i nie spełniać naszych oczekiwań. Dobrym rozwiązaniem jest, więc jego zakup w sklepie z sprzętem elektronicznym lub Internecie, gdzie nie będziemy zobowiązani umowami, a ewentualną wysokość rat będziemy mogli ustalić sami.

Jako Polacy będziemy kupować więcej słuchawek poza operatorami. Chcemy mieć większy wpływ na to jaki telefon będziemy mieli. To dobre podejście bo pozwala nam realnie zaoszczędzić na zakupie sprzętu, a dodatkowo mieć taki telefon, jaki chcemy. Pozwala nam też nie wiązać się długoterminowym abonamentem u operatora, aby dostać telefon.

Fakt #2: Większy wybór i lepsza gwarancja

Liczba telefonów, które można otrzymać u operatora w ramach konkretnych abonamentów jest często bardzo ograniczona, zwłaszcza, gdy bierzemy je w opcji za złotówkę. Kupując telefon w dowolnym sklepie z sprzętem elektronicznym czy Internecie, mamy zdecydowanie większy wybór. W ten sposób zyskujemy stuprocentową swobodę wyboru, której nie daje nam umowa.

Zyskujemy również lepszą gwarancję. Urządzanie kupione na wolnym rynku możemy swobodnie oddać do sklepu, który poprowadzi dalszy proces naprawy. W przypadku słuchawek zakupionych w abonamencie u operatorów, droga ta może wyglądać inaczej. Często usterkę taką musimy zgłosić za pośrednictwem operatora, który następnie załatwia sprawy z producentem, co może wydłużyć czas naprawy.

Fakt #3: Czysty system

Nie ma nic bardziej denerwującego niż zapchany niepotrzebnymi aplikacjami system na start. Słuchawki operatorów pełne są aplikacji z których i tak nie korzystamy. Dodatkowo zajmują miejsce i zużywają baterie. W przypadku telefonów z wolnego rynku otrzymujemy czysty system wzbogacony ewentualnie o nakładki wizualne producenta. Mimo to telefon i tak jest mniej obciążony i sprawia, że użytkowanie go jest zdecydowanie przyjemniejsze.

Powyższe fakty nie pozostawiają cienia wątpliwości. Telefony z wolnego rynku dają nam większe możliwości na każdym polu. Co więcej zakup samej karty SIM bez telefonu w większości przypadków pozwoli znacznie obniżyć miesięczne rachunki telefoniczne. Są już operatorzy, którzy wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom jak np. Virigin Mobile i oferują elastyczne plany na kartę i abonament z dużą liczbą gigabajtów, tak bardzo dziś potrzebnych nam wszystkim. Zanim, więc zdecydujemy o zakupie telefonu warto sprawdzić, co rynek ma nam do zaoferowania.

 

 

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Czarek (gość)

    Dokładnie, do znudzenia to powtarzam. Zawsze kupuję sam telefony. Tym razem nie będzie inaczej. Skorzystałem z fajnej oferty Gigadaje z Virgin Mobile i w tym tygodniu kupuję nowy telefon.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości