Wszystko
o samochodach

Porady / Opony Artykuł sponsorowany

Kupno zimowych opon – o czym musisz pamiętać?

Data publikacji: Autor: Artykuł sponsorowany

Wymiana opon Wielu kierowców zastanawia się nad tym, czy wybór zimowych opon w obecnych czasach w Polsce jest taki konieczny – w końcu zimny są u nas i coraz krótsze, i coraz cieplejsze, a ich prawdziwy atak jest najczęściej co prawda intensywny, lecz mija naprawdę szybko. Same opony to również dodatkowe koszt dla kierowców, którego wielu chce uniknąć. Pamiętajmy jednak – kupno opon zimowych sprawi, że i my, i inni uczestnicy ruchu drogowego będą bezpieczniejsi i to właśnie ten aspekt powinien być priorytetem dla każdego z kierowców.

Pamiętajmy również o tym, że to właśnie delikatna, cieplejsza zima jest dla kierowców znacznie bardziej niebezpieczna. Gdy dopada nas duży mróz, warunki na drodze są stabilne. Gdy jednak temperatury wahają się w okolicach zera, to właśnie wtedy na drogach pojawia się tzw. szklanka czy dużo wody połączonej ze śniegiem. To takie warunki, do tego szybko się zmieniające, są najbardziej niebezpieczne dla wielu kierowców.

Oponyprofi.plJak dobrać opony zimowe?

Pomimo wielu mitów, które panują wśród kierowców, powinniśmy zdecydować się na opony, które są takiej samej szerokości, jak opony letnie. Wynika to z faktu, ze zdecydowanie się na opony węższe zmniejsza powierzchnie styku opony z podłożem, co może prowadzić m.in. do łatwiejszego wpadania w poślizgi.

Możemy jednak zdecydować się na opony, których indeks prędkości będzie mniejszy niż w przypadku opon letnich – oczywistym jest, że w trakcie zimny będziemy poruszać się po drogach z mniejszą prędkością.

Jeżeli wcześniej zdecydowaliśmy się na aluminiowe felgi, nie zapomnimy o tym, aby zdecydować się na opony zimowe, które posiadają rant ochronny. To on będzie odpowiedzialny za to, aby nasze alufelgi chronić przed różnorodnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Opony bieżnikowane – czy taki zakup ma sens?

Naszym zdaniem nie warto decydować się na zakup opon, które są bieżnikowane. Dla wyjaśnienia – są to opony, które wcześniej były już używane, jednak nałożony został na nie nowy bieżnik. Oczywiście tym samym nie warto decydować się na zakup opon używanych, bez bieżnikowania, jest to jeszcze bardziej niebezpieczna opcja.

Oczywiście zakup opon nowych będzie opcją droższą, jednak warto pamiętać, że naszym priorytetem jest dbanie o nasze bezpieczeństwo. Zalecamy również uważać na zakup opon, które zostały wyprodukowane już wiele lat wcześniej – niektóre sklepy się w tym specjalizują, dzięki czemu mogą oferować teoretycznie nowe opony po znacznie niższych cenach. Pamiętajmy jednak, że opona, która już kilka lat znajduje się na magazynie, nie oferuję takiej jakości, jak nowa opona, która została wyprodukowana stosunkowo niedawno.

Wiek opony możemy sprawdzić, zwracając uwagę na specjalny kod, który znajduje się na boku opony. Dwie pierwsze cyfry kodu biedą oznaczały tydzień jej produkcji, dwie kolejne – jej rok.

Co jeszcze musimy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup opon zimowych?

• Zwróćmy uwagę na to, czy dane opony zapewniają nam odporność na aquaplaning – jest to poślizg na wodzie przy jeździe o prędkości przekraczając 60 km/h. Z racji obecnych polskich zim i warunków, które podczas nich panują, jest to obecnie opcja obowiązkowa.
• Zapoznajmy się z opisem danej opony oraz informacjami producenta, do jakich warunków dana opona jest przeznaczona.
• Sprawdźmy jaki rozmiar opony sugeruje nam producent samochodu i na taki właśnie się zdecydujmy.
• Warto zdecydować się na opony z głębokim bieżnikiem lub specjalnymi kanałami – zadaniem jednych i drugich jest sprawne pozbywanie się z opony błota pośniegowego. To opcja, która również przy obecnych warunkach zimowych w Polsce jest bardzo wskazana.
• Warto rozważyć również zakup opon z bieżnikiem innym po wewnętrznej oraz innym po zewnętrznej stronie. Dzięki temu każdy z nich będzie mógł spełniać inne zadania podczas jazdy, jeden może być opowiedziany za przyczepność, drugi np. za usuwanie wody. To również znacząco wpłynie na bezpieczeństwo jazdy właśnie w ziemie.

Ile kosztują opony zimowe i gdzie warto je kupić?

Wszystko w tym wypadu będzie zależeć oczywiście od rozmiaru danej opony, skupmy się jednak na przykładzie z rozmiarem 195/65 R15.

Jeżeli chcemy zakupić opony klasy ekonomicznej, mamy szansę na zakup opon w cenie nawet do 150 zł/sztuka.

W przypadku zdecydowania się na opony o klasie średniej, ceny takich opon będą wynosić około 250 zł/sztuka.

Nie można zapominać również o oponach klasy premium. One będą kosztować od 250 zł/sztuka, jednak ceny te mogą wynosić nawet 500 zł/sztukę, w zależności od marki oraz sklepu, na który się zdecydujemy.

Zachęcamy do zakupów opon w internecie, zwłaszcza ze względu na ceny – mogą być one znacznie niższe. Polecamy zapoznanie się z ofertą sklepu Oponyprofi.pl – posiadają oni bardzo bogatą ofertę! Same ceny również należą do bardzo atrakcyjnych, przy czym opony oferowane przez sklep są zawsze wysokiej jakości. W razie problemów obsługa sklepu chętnie pomoże z doborem odpowiednich opon oraz dopasowaniem ich do naszych wymagań oraz budżetu, którym operujemy.

Pamiętajmy, że właściwe zimowe opony to podstawa, gdy chcemy zadbać o bezpieczeństwo nasze, naszych bliskich oraz innych osób, z którymi dzielimy drogi!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • jeży (gość)

    Co kto woli, mi na przykład bardzo podoba się jazda na oponach zimowych Uniroyal MS plus 77, mają bardzo dobrą przyczepność zimą na drodze. Od wielu lat jeżdżę na oponach tej marki.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości